صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
با حضور معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران؛
کارگروه اصلی مذاکرات برای تجارت آزاد با اورآسیا آغاز به کار کرد

 

 

اولین جلسه کارگروه اصلی مذاکرات
تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا برگزار شد

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به جامع و کامل بودن متن موافقت‌نامه تجارت آزاد ایران و اوراسیا از دستگاه‌ها خواست پیشنهادات خود برای اصلاح و بهبود متن فعلی را ارائه کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، اولین جلسه کارگروه اصلی مذاکرات تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا با حضور حمید زادبوم، معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد.

زادبوم با اشاره به جامع و کامل بودن متن موافقت‌نامه تجارت آزاد ایران و اوراسیا گفت: متنی فعلی موافقت‌نامه تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا به دلیل اینکه از ابتدا مذاکرات براساس تجارت آزاد صورت گرفته بود، کامل است و ضرورتا نیاز به تغییر ندارد؛ اما امکان اصلاح و بهبود آن وجود دارد و اگر دستگاه‌ها در مورد متن فعلی موافقت‌نامه پیشنهاد و اصلاحی دارند، می‌توانند ارائه کنند. همچنین ممکن است طرف مقابل هم در مورد متن موافقت‌نامهملاحظاتی داشته باشد.

وی با بیان اینکه در موافقت‌نامه تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا بنا و اصل این است که همه کالاها تحت پوشش موافقت‌نامه قرار ‌گیرند، از دستگاه‌ها خواست صرفا لیست کالاهایی را که بنا به دلایلی پیشنهاد دارند، تحت موافقت‌نامه نباشد، به ترتیب اولویت مشخص و اعلام کنند.

در این جلسه حمید زادبوم با بیان اینکه پنجم آبان‌ماه امسال یعنی یک سال بعد از اجرای موافقت‌نامه موقت فی‌ما بین ایران و اوراسیا، زمان آغاز مذاکرات تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا است، گفت: پیش از این قرار بود ۱۵-۱۴ فرودین‌ماه اولین جلسه کارگروه مشترک موافقت‌نامه ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در مسکو برگزار شود، اما متاسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا این امکان فراهم نشد و بعد از پیگیری‌های مکرر از اتحادیه اقتصادی اوراسیا نهایتا قرار شد این جلسه به صورت ویدئو کنفرانس احتمالا در تاریخ ۱۷ تیرماه برگزار شود.

معاون وزیر صمت با بیان اینکه برای آمادگی در مذاکرات بررسی‌هایی را انجام دادیم و در این راستا این جلسه را با حضور نماینده‌‎های دستگاه‌های دولتی و ذی‌ربط موضوع تجارت با اتحادیه اقتصادی اوراسیا، تشکیل دادیم، افزود: در واقع این نشست پیش جلسه‌ای است برای جلسه اصلی که به صورت کارگروه مشترک موافقت‌نامه موقت تشکیل منطقه آزاد بین ایران و اوراسیا ظرف سه هفته آینده با حضور دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت نیرو، وزارت امور خارجه، گمرک ج. ا. ایران، بانک مرکزی، سازمان سرمایه‌گذاری وزارت اقتصاد، معاونت حقوقی ریاست جمهوری، سازمان ملی استاندارد، شورایعالی مناطق آزاد، وزارت کشاورزی، وزارت راه و شهرسازی برگزار می‌شود.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در مورد دستورکارهای جلسه کارگروه مشترک ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفت: ارزیابی عملکرد موافقت‌نامه موقت تشکیل منطقه آزاد بین ج. ا. ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا از زمان اجرایی شدن آن، بررسی مشکلات مربوط به اجرای مفاد موافقت‌نامه، موانع گسترش تجارت فی‌مابین مثل ایجاد زیرساخت‌های بانکی، تعیین زمان کارگروه تجارت کالا، تصمیم‌گیری برای ایجاد کارگروه‌ها و نهادهای موردی در راستای کمک به اجرای کامل موافقت‌‎نامه و بهره‌مندی طرفین از مزایای آن و تبادل نظر در زمینه مذاکرات آتی تجارت آزاد از جمله دستورکارهای جلسه با اتحادیه اقتصادی اوراسیا است.

زادبوم در مورد صورت جلسه دهم آذرماه در تهران با حضور ورونیکا نیکیشینا، وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز گفت: تاکید بر همکاری‌های بانکی برای بهره‌مندی از مزایای کامل موافقت‌نامه، پیشنهاد تشکیل کارگروه فنی - گمرکی و مقررات فنی و همکاری‌های بین بانکی توسط ج. ا. ایران، برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی، استفاده از معاملات تهاتری در تجارت دوجانبه، ایجاد یک وب‌سایت توسط دو طرف با محوریت توسعه تجارت، درخواست کمیسیون در خصوص اعمال عوارض صادراتی برای برخی مواد اولیه صنایع فلزی از جمله مواردی است که در این جلسه در دستور کار و پیگیری قرار دارد.

 

 

 تاریخ انتشار:1399/03/26  ساعت درج:٢٠:٤٩  شماره خبر:٩١٠٦  بازدید:1503

  نسخه چاپي


خروج