صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
بررسی راهکارهای توسعه مبادلات تجاری میان ایران و ارمنستان

 

 

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در دومین ویدئوکنفرانس خود با هیات ارمنستانی متشکل از معاونین وزارت اقتصاد و وزارت زیرساخت و صنعت، مدیر کل امور مرزی گمرک و سفیر کشور ارمنستان، به بررسی راهکارهای چگونگی افزایش حجم مبادلات تجاری و مسائل مرزی و گمرکی میان دو کشور با توجه به مباحث مربوط به شیوع ویروس کرونا پرداخت.

    به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم گفت: تجارت ایران و ارمنستان در دو ماه گذشته، علیرغم شیوع ویروس کرونا، و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش20 تا 30 درصدی را تجربه کرده است.

وی اظهار داشت: تجهیز و نوسازی زیرساخت‌های جاده‌ای، توقف گاه های مرزی، آزمایشگاهها، قرنطینه ها و سردخانه ها در مرز مشترک ایران و ارمنستان، ایجاد روابط بانکی به صورت ویژه مشابه برخی کشورها همچون روسیه و یا استفاده از سایر روش‌ها ازجمله اجرایی نمودن توافقات مربوط به تهاتر کالا به کالا در شرایط تحریمی که در جلسه پیشین نیز به کلیات آن پرداخته شد و استفاده حداکثری از موقعیت و ظرفیت ارمنستان در بهره برداری از ظرفیت های موافقت نامه تجاری اوراسیا و تلاش برای گسترش دامنه کالایی در مذاکرات آتی از جمله راهکارهای توسعه تجارت میان دو کشور است.

زادبوم افزود: حمایت از گسترش روابط بخش خصوصی و اتاق‌های بازرگانی دو کشور و حل و فصل مشکلات شرکت‌ها، ایجاد شهرک‌های صنعتی مشترک در نزدیکی مرزهای دو کشور با رویکرد توسعه بازار در کشورهای ثالث، افزایش ساعات کاری گمرک و تسهیل انجام امور مربوط به تردد کامیون ها و رانندگان و کاهش هزینه های تردد کامیون های ایرانی در خاک ارمنستان از دیگر مسائلی است که در بهبود روابط تجاری، نیازمند توجه طرفین است.

هیات ارمنستانی با تقدیر از رویکرد سازنده معاون وزیر و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران، با تأیید نظرات زادبوم، اجرایی نمودن موارد فوق کارگروهی که اخیرا برای همین منظور تشکیل شده و به بررسی جزئیات پرداخته و راهکارهای عملی را پیشنهاد نمایند.

در ادامه نمایندۀ گمرک ارمنستان با اشاره به افزایش تردد کامیون‌ها در مرز، از فعالیت حداکثری گمرک ارمنستان خبر داد و گفت: روزانه حدود 180 تا 190 کامیون از ایران وارد خاک ارمنستان می شود و تقریباً همین میزان نیز از ارمنستان وارد خاک ایران می شود. این آمار در مقایسه با ماه گذشته افزایش قابل ملاحظه ای داشته که نتیجۀ افزایش ساعات کاری گمرک و تسهیل امور مربوط به کنترل و اعمال پروتکل‌های بهداشتی در رابطه با ویروس کرونا است.

نمایندۀ گمرک ارمنستان افزود: این در حالی است که در سال گذشته روزانه فقط 80 تا 90 کامیون ایرانی مجوز تردد به ارمنستان را داشته اند .

تومانیان، سفیر ارمنستان در ایران نیز کشورش را دروازه ورود ایران به اوراسیا دانست و آمادگی بهره برداری از ظرفیت های توافقنامه تجاری اوراسیا در جهت منافع دو کشور اعلام نمودند.

در پایان مقرر گردید طی جلسات آتی به طور ویژه راجع به موضوع تهاتر و مسایل بانکی مذاکرات ادامه یابد و مسائل گمرکی و حمل و نقل نیز به صورت موردی توسط مسئولین دو کشور پیگیری گردد.

گفتنی است، در سال 1398 صادرات ایران به ارمنستان 282 میلیون دلار و در مقابل واردات ایران از ارمنستان 40 میلیون دلار بوده است.

 

 تاریخ انتشار:1399/03/21  ساعت درج:٠٩:٢٢  شماره خبر:٩٠٨٠  بازدید:1226

  نسخه چاپي


خروج