صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران خبر داد:
افزایش صادرات محصولات باغی ایران به کشورهای عربی همجوار

 

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه صادرات محصولات باغی ایران به کشورهای عربی همجوار افزایش داشته است، گفت: با عنایت به مناسب بودن شرایط آب و هوایی کشورمان در سال زراعی جاری و به ثمر رسیدن محصولات کشاورزی باغی (آلو، زردآلو، گیلاس، انگور، هلو، شلیل،...) صادرات این نوع محصولات به کشورهای عربی به ویژه کشورهای امارات متحده عربی، عمان، کویت، قطر و بحرین آغاز شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم با اعلام این خبر اظهار داشت: سال‌های گذشته این نوع میوه‌جات از طریق لنج‌های فرسوده و با بسته‌بندی غیرمناسب صادر می‌شد؛ لیکن امسال با توجه به پدیده کرونا، کشورهای مذکور، واردات محصولات کشاورزی و مواد غذایی را حمل به وسیله کانتیتر یخچالی ملزم کردند که به نظر می‌رسد از این حیث به نفع کشورمان بوده است چون میوه‌های صادراتی با بسته‌بندی مناسب و با کیفیت مطلوب روانه بازارهای هدف می‌شوند.

وی افزود: به دلیل محدودیت تعداد کانتینرهای یخچالی و افزایش تقاضا، هزینه حمل و نقل افزایشی بوده است و یکی از چالش‌های صادرات محصولات کشاورزی فسادپذیر، نیاز به کانتینرهای یخچالی است که این امر بایستی در دستور کار متولیان امر قرار گیرد.

زادبوم گفت: به عنوان مثال ممکن است واردات موقت کانتینرهای یخچالی برای صادرکنندگان توانمند این حوزه کارساز و راهگشا باشد.

زادبوم در پایان افزود: فاصله نزدیک بازارهای کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس و علاقه‌مندی مردم این کشورها به ذائقه میوه‌های تازه ایرانی و رقابتی بودن قیمت آن در قیاس با میوه‌جات سایر کشورها، از مزیت‌های مهم صادراتی کشورمان است که امید می‌رود امسال با این روند، ارزش صادرات محصولات کشاورزی(صیفی‌جات و میوه‌جات) نسبت به سال قبل، افزایش چشمگیری داشته باشد.

 

 تاریخ انتشار:1399/03/20  ساعت درج:١١:٥٧  شماره خبر:٩٠٧٤  بازدید:1169

  نسخه چاپي


خروج