صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
تشکیل اتاق فکر سازمان توسعه تجارت ایران در راستای صیانت از صادرات

 

مدیر کل دفتر توسعه خدمات بازرگانی از فعالیتهای علمی و پژوهشی سازمان توسعه تجارت ایران با توجه به برنامه های راهبردی این سازمان در خصوص توسعه صادرات و مدیریت واردات خبر داد و گفت: اتاق فکر کارشناسی و علمی به عنوان یکی از زیربخشهای کمیته پژوهش سازمان با هدف ارائه راهکارهای علمی صیانت از صادرات و تامین منابع ارزی برای واردات کالاهای اساسی، مواد اولیه و ماشین الات بخش تولید تشکیل شده است .

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، احسان قمری اظهار داشت: با توجه به شرایط خاص اقتصادی، توسعه صادرات تنها راهکار رفع مشکلات اقتصادی بوده و هماهنگی هر چه بیشتر اقتصاد داخلی و تجارت خارجی راهکار برون رفت از شرایط فعلی است.

وی افزود: میزان پیش بینی شده برنامه صادرات در سال‌جاری ۴۱ میلیارد دلار اعلام شده و مسئولیت بخش‌های علمی و کارشناسی در خصوص ارائه راهکارهای اجرایی مبتنی بر مبانی علمی و همچنین تجربه سایر کشورها در این خصوص با اهمیت خواهد بود .

عضو کمیته پژوهش سازمان توسعه تجارت ایران مسئولیت این سازمان در کارگروه ماده ۱ و کارگروه مدیریت صادرات با هدف مدیریت واردات از طریق تعرفه ها و ممنوعیت‌ها و همچنین وضع عورارض صادراتی را واجد اهمیت دانست و تغییر نگاه بخشی به نگاه ملی را خواستار شد .

قمری وضع عوارض صادراتی در زمان‌ها و فصل‌های خاص را تصمیمی اثر گذار بر ساختار تجارت خارجی کشور عنوان کرد و گفت: توجه علمی به هزینه فرصت کاهش صادرات و ارز آوری و کسب درآمد از طریق وضع عوارض صادرات و همچنین تغییر تعرفه واردات به عنوان یکی از متغیرهای اثر گذار بر سطح عمومی قیمتها، نیاز به مطالعه دارد.

 وی تشکیل اتاق فکر کارشناسی و علمی را، با توجه به دستور معاون وزیر و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص به روز رسانی تعرفه ها در موافقتنامه های دو یا چند جانبه در گام اول حرکتی بدیع عنوان کرد و افزود: اتاق فکر کارشناسی و علمی کارگروه ماده ۱ و کارگروه مدیریت صادرات به عنوان یکی از زیربخشهای کمیته پژوهش سازمان با هدف ارائه راهکارهای علمی صیانت از صادرات و تامین منابع ارزی برای واردات کالاهای اساسی، مواد اولیه و ماشین الات بخش تولید تشکیل شده است .

 

 

 تاریخ انتشار:1399/03/19  ساعت درج:٠٩:٣٩  شماره خبر:٩٠٧١  بازدید:1229

  نسخه چاپي


خروج