صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران تاکید کرد:
روان‌سازی توسعه صادرات غیرنفتی

 

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با تاکید بر حل و فصل فوری موانع توسعه صادرات گفت: در شرایط فعلی کشور نیازمند روان‌سازی توسعه صادرات غیرنفتی هستیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در جمع نمایندگان دستگاههای اجرایی و بخش‌های غیر دولتی عضو شورای‌عالی صادرات، در هفدهمین نشست کمیته کارشناسی کارگروه توسعه صادرات اظهار داشت: پيشنهاد وزارت صمت به معاون اول رييس جمهور در خصوص تفويض اختيار اصل ١٢٧ قانون اساسي به كارگروه توسعه صادرات و يا تفويض اختيار اصل ١٣٨ قانون اساسي به شوراي‌عالي توسعه صادرات كشور در جلسۀ اخیر کمیسیون فرعی اقتصاد دولت مطرح شد.  

وی افزود: هدف از پیشنهاد یاد شده تسریع در روند تصمیم‌گیری‌ها و ابلاغ تصمیمات متخذه به منظور حل و فصل فوری چالش‌ها و مشکلات سر راه صادرات غیرنفتی است؛ چرا که شرایط فعلی کشور و ضرورت تامین نیازهای ارزی، نیازمند روان‌سازی توسعه صادرات غیرنفتی است.

 معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران بیان کرد: با توجه به مذاکرات انجام شده و حمایت اکثریت اعضای کمیسیون تخصصی کمیسیون اقتصاد دولت با تفویض اختیارات اصل ۱۳۸ قانون اساسی به شورای‌عالی صادرات، امیدواریم جهت‌گیری مثبت کمیسیون به سرانجام موثری برسد. 

زادبوم یادآور شد: این پیشنهاد اخیرا به عنوان یکی از بندهای دستور کار نشست آتی شورایعالی صادرات به معاون اول رئیس جمهور هم پیشنهاد شده است. 

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در جلسه‌ای که با حضور معاون اول رئیس جمهور در خصوص مسائل صادرات برگزار شد، موضوعاتی از جمله تعیین ۲۰ بازار اولویت‌دار، تقویت ساختار و تشکیلات نمایندگی‌های وزارت امور خارجه با اولویت ۲۰ بازار هدف صادراتی از طریق اعزام رایزنان موقت بازرگانی، اعمال فرماندهی واحد تجاری در نقاط مرزی، حمایت بانک مرکزی از تسهیل روند و ساز و کارهای بازگشت ارز صادرات به چرخه اقتصادی کشور، تسهیل روند تهاتر کالا-کالا و مسئولیت سازمان توسعه تجارت ایران در هماهنگی آن، ارائه برنامه جامع از سوی وزارت راه و ترابری برای تسهیل امر ترانزیت کالا، افزایش سهم ترانزیت در سبد صادرات خدمات و فعال‌تر شدن کمیسیون‌های مشترک دوجانبه در راستای توسعه صادرات مورد تاکید قرار گرفت و مقرر شد پیشنهادات لازم از سوی سازمان توسعه تجارت ایران به دولت ارائه شود تا در دستور کار شورای‌عالی صادرات قرار گیرد.

گفتنی است، در هفدهمین جلسه کمیته کارشناسی شورای‌عالی صادرات (کارگروه توسعه صادرات) نمایندگان سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی گزارشی از ظرفیت و توانمندی‌های صنایع کوچک و متوسط و همچنین اهداف و برنامه‌های سازمان برای توسعه سرمایه‌گذاری و گسترش فعالیت صادراتی واحدهای صنعتی کوچک و متوسط ارائه دادند که مورد بحث و بررسی اعضای کمیته قرار گرفت.

 

 تاریخ انتشار:1399/02/25  ساعت درج:٠٧:٢٣  شماره خبر:٩٠٢٨  بازدید:1448

  نسخه چاپي


خروج