صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
در چهاردهمین کارگروه توسعه صادرات:
توسعه زیرساخت‌های صادراتی همچنان پرشتاب

 

معاون وزیر و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران در چهاردهمین جلسه کارگروه توسعه صادرات از نشست‌های متعدد تخصصی با حضور قائم‌مقام وزیر صمت با محوریت توسعۀ زیرساخت‌های صادراتی خبر داد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران به نقل از اکسپورتنا، حمید زادبوم در چهاردهمین جلسه کارگروه توسعه صادرات اظهار داشت: برای توسعه زیرساختهای صادراتی، جلسات متعددی با حضور قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شده تا بتوان زیرساختهای صادراتی در سال جاری را توسعه داد؛ چراکه فراهم سازی این زیرساختها بسیار حائز اهمیت است.

وی در خصوص میزان صادرات اقلام بهداشتی که در سال 98 به 410 میلیون دلار رسیده است، گفت: بر اساس پیش بینی های صورت گرفته و هماهنگی های به عمل آمده از سوی سازمان توسعه تجارت ایران با وزارت امور خارجه و نیز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بخشی از اقلام مازاد تولیدی در حوزه بهداشتی، به کشورهای همسایه و هدف صادراتی صادر خواهد شد.

معاون وزیر و ریاست کل سازمان توسعه تجار ایران گفت: بر این اساس پیش بینی ما بر این است که بتوان صادرات اقلام بهداشتی مازاد کشور به یک میلیارد تا یک و نیم میلیارد دلار در سال 99 برساند؛ البته این روند صادرات با لحاظ کردن تامین به موقع نیاز داخلی و ذخیره سازی مناسب برای این اقلام در ایام بحران است؛ اما مازاد با کسب اجازه از وزارت امور خارجه و موافقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادر خواهد شد و همه ملاحظات لحاظ خواهد شد.

زادبوم اظهار داشت: در خصوص برگزاری رویدادهای تجاری همانند نمایشگاههای بین المللی، بحث های زیادی صورت گرفته است که بر این اساس با توجه به اینکه از اواخر بهمن با شیوع کرونا، نمایشگاهها تعطیل شده اند و هنوز هم این تعطیلی ادامه دارد و پیش بینی می شود که تا انتهای ماه مبارک رمضان نیز این وضعیت ادامه داشته باشد، اما تلاش داریم تا به صورت مجازی یا با رعایت پروتکل های بهداشتی هیچ رویداد تجاری را تعطیل نکنیم.

به گفته زادبوم، رفع تعهد ارزی نیز در سال 98 مطابق با جلسات متعدد کارشناسی با حضور سازمان توسعه تجارت ایران، کنفدراسیون صادرات ایران، گمرک ایران و بانک مرکزی، همانند سال 97 خواهد بود و آخرین مهلت بازگشت ارز صادراتی سال 98 نیز در آخر تیرماه سال 99 خواهد بود.

وی عنوان کرد: در مورد رفع تعهدات ارزی سال 99 نیز تصمیم گیری در کمیته ماده 2 با حضور وزرای عضو صورت خواهد گرفت؛ این در حالی است که جلسات متعددی نیز در این رابطه با نظر اتاق بازرگانی ایران، کنفدراسیون صادرات ایران، سازمان برنامه و بودجه، وزارت جهاد، گمرک و بانک مرکزی صورت گرفته است و هفته گذشته نیز جمع بندی این نظرات، از سوی قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه ای به رئیس کل بانک مرکزی اعلام شده است. 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت،  آخرین مهلت برای بازگشت ارز صادرات سال 98، آخر تیرماه سال 99 خواهد بود و در این تاریخ دفاتر امور مالیاتی بسته می شود و امکان استردادمالیات بر ارزش افزوده آن دسته از صادرکنندگانی که ارز خود را به کشور بازنگردانده اند، وجود نخواهد داشت. 

زادبوم گفت: مرزهای کشور با افغانستان، ارمنستان و آذربایجان باز است، ضمن اینکه ارسال محموله های تجاری به صورت ریلی به ترکیه نیز باز است و در حال رایزنی برای بازگشایی به صورت جاده ای هستیم. 

وی افزود: همچنین مرز پاکستان و ترکمنستان نیز بسته بوده و در عراق نیز، مرزهای کردستان عراق به روی محموله های صادراتی باز است؛ بنابراین باید رایزنی ها را منسجم کرد تا همه پایانه های مرزی به روی صادرات ایران باز باشد.

 

 تاریخ انتشار:1399/02/03  ساعت درج:٠٩:٤٨  شماره خبر:٨٩٤٤  بازدید:1548

  نسخه چاپي


خروج