صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
رایزن بازرگانی ج. ا. ایران در کشور افغانستان:
صادرات به افغانستان برقرار است

 

مشاور رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران و رایزن ایران در افغانستان با بیان اینکه در حال حاضر مرز با افغانستان باز است،گفت: صادرات و تجارت با افغانستان برقرار است و در این زمینه مشکلی وجود ندارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، محمدمهدی جوانمرد قصاب، با بیان اینکه صادرات به افغانستان کاهش نیافته است و بعد از وقفه‌ای کوتاه به دلیل بیماری کرونا، به روال قبل برگشت، گفت: در بازدیدی که روز دوشنبه به همراه بهادر امینیان، سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان، مهدی اخلاقی‌پور، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی دوغارون، محمد صدیقی‌فر، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در ولایت هرات و محمد کوهگرد، مدیرکل گمرک دوغارون از مرز دوغارون صورت گرفت، آخرین وضعیت صادرات به کشور افغانستان بررسی شد.

وی افزود: در این بازدید تسهیل تجارت ایران و افغانستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت، همچنین، ایجاد فرماندهی واحد تجاری در منطقه دوغارون، مشکلاتی که در نقطه صفر مرزی با افغانستان وجود دارد، تغییر کاربری سالن‌‌ها که از لحاظ نقشه و موقعیت‌سنجی برای دو کشور مناسب است و حل مسئله کندی برگشت کامیو‌ن‌ها از کشور افغانستان از جمله مباحث مطرح شده در این بازدید بود. 

رایزن بازرگانی ایران در افغانستان ادامه داد: شبانه‌روزی شدن و افزایش ساعت کار گمرگ در این بازدید مورد بحث قرار گرفت؛ چرا که وقفه ایجاد شده و کم کار شدن مرز به دلیل بیماری کرونا طی چند روز گذشته باعث افزایش حجم دپوی کالاها شده است.

جوانمرد قصاب گفت: با تمهیدات شدید بهداشتی و نصب اسکنر حرارتی و تاکید بر سالم بودن اجناس، بعد از وقفه‌ای کوتاه، تجارت با افغانستان در حال انجام است و تجار و مسافران در حال حرکت هستند، اما تست‌های بهداشتی و سلامت شدیدا برای ورود و خروج به دو کشور اعمال می‌شود و با نصب دستگاه‌های حرارتی عبور و مرور به روال قبل برگشته است.

وی با بیان اینکه حمل و نقل مسافری نیز از طریق مرز زمینی در حال انجام است و از همه افراد تست سلامت و بهداشت صورت می‌گیرد، گفت: انتظار داریم صدور ویزای تجاری با افغانستان و پروازها با رعایت نکات بهداشتی هر چه زودتر به روال قبل برگردد.

 

 تاریخ انتشار:1398/12/13  ساعت درج:٠٩:١٠  شماره خبر:٨٧٧٨  بازدید:373

  نسخه چاپي


خروج