صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
معاون وزیر صمت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در آئین تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان تهران :
تراز تجاری همچنان مثبت

 

آئین معرفی و تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان تهران روز سه شنبه با  حضور معاون وزیر صمت و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، استاندار تهران، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران، رئیس سازمان برنامه و بودجه استان تهران، مدیرکل استاندارد استان تهران، اعضای هیات نمایندگان و هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران و ایران و جمع کثیری از فعالان اقتصادی برگزار شد. در این مراسم 15 صادرکننده به عنوان صادرکننده نمونه استان تهران براساس عملکرد سال 1397 معرفی شدند و مورد تقدیر قرار گرفتند.

به گزارش سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم، در مراسم معرفی و تقدیر از صادرکنندگان نمونه استان تهران، با تقدیر از صادرکنندگان نمونه در شرایط سخت اقتصادی، از مثبت شدن تراز تجاری کشور خبر داد و بیان کرد: در ۹ ماه ابتدایی سال جاری ۳۱.۹ میلیارد دلار صادرات و ۳۱.۸ میلیارد دلار واردات داشتیم؛ به طوری که در ماه نهم به نحوی تراز تجاری ما برقرار شد و حدود 100 میلیون دلار هم مازاد تجاری داشتیم.

وی ادامه داد: این تراز تجاری در حالی است که در سال ۹۷ مشکلات زیادی پیش روی صادرکنندگان قرار گرفت و از اردیبهشت تا آذر ۹۷، کار به سختی پیش رفت و جای تقدیر و تشکر از صادرکنندگان و صادرکنندگان نمونه دارد.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، سال ۹۷ را به دلیل تغییر مقررات و نرخ ارز سخت‌تر از سال ۹۸ عنوان کرد و افزود: درست است که آرامش تجاری و مقرراتی برقرار شده است، اما شرایط تحریم سخت‌تر شده و حمل کالا و بازگرداندن ارز بسیار سخت است، پس سازمان توسعه تجارت این موضوع و موانع را رصد می‌کند؛ اما در این شرایط آنچه که باید به فعالان اقتصادی نوید داد، آن است که در سال رونق تولید که تولید از نرخ منفی سال قبل، به وضعیت بهتری در سال جاری رسیده است، همه تمام تلاش داریم که رونق تولید را به ارزآوری در کشور تبدیل کنیم.

معاون وزیر صمت، از تشکیل کارگروه مشترکی با اتاق بازرگانی برای تعیین فهرست کالاهای مشمول تجارت آزاد با اوراسیا خبر دادو گفت:تولیدکنندگان برای رشد صادرات به همسایگان افزایش تولید دهند.

زادبوم با بیان اینکه بر اساس مطالعات سازمان توسعه تجارت ایران، بازار اطراف و کشورهای همسایه ایران، سالانه ۱۱۶۰ میلیارد دلار واردات دارند، گفت: این رقم، بر اساس تجزیه و تحلیل گروههای کالایی صورت گرفته، اما دستیابی به آن، قابلیت صادراتی ما نخواهد بود؛ بلکه بر اساس پتانسیل‌هایی که ایران دارد، می‌توانیم ۱۰۰ میلیارد دلار از این رقم را تأمین کنیم.

وی افزود: بر اساس پتانسیل سنجی تولید و صادرات ایران در ۵ سال قبل که بدون احتساب قابلیت‌های آینده هم انجام شده است، از ۱۱۶۰ میلیارد دلار، ۱۰۰ میلیارد دلار از سوی ایران امکان تولید و صادرات به این کشورها وجود دارد؛ به نحوی که سابقه صادرات در این کالاها وجود داشته و تولید هم در این رسته‌ها، صورت گرفته است، پس غیر از ۲۴ میلیارد دلاری که صادرات ایران به کشورهای همسایه در سال قبل بوده است، بالغ بر ۱۰۰ میلیارد دلار پتانسیل صادراتی وجود دارد، بنابراین تولیدکنندگان نباید نگران بازار باشند، اگرچه عوامل تولید و بهره وری باید به شدت مورد مراقبت قرار گیرد.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: در حال تلاش برای کاهش تعرفه واردات کشورهای همسایه برای آن دسته از کالاهای ایرانی هستیم که پتانسیل صادرات در آنها داریم، بر این اساس در حال چانه زنی برای کاهش این تعرفه‌ها هستیم؛ اما به هر حال باید آماده مبادله برای یکسری از کالاها در کاهش تعرفه باشیم، ضمن اینکه صادرکنندگان باید تلاش کنند که حرکتی را برای افزایش تولید در گروههای کالایی دارای واردات از سوی کشورهای همسایه، شروع کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به توافقنامه تجاری میان ایران و اوراسیا گفت: برای تجارت آزاد با این اتحادیه، باید ۸۵ تا ۹۰ درصد کالاها را در شرایط تجارت آزاد قرار دهیم، اما برای بهتر انتخاب کردن این کالاها، مطالعه‌ای را آغاز خواهیم کرد. ضمن اینکه با توجه به اینکه اتاق بازرگانی تهران در این حوزه و مباحث مطالعاتی، پیشرو است و کارهای مطالعاتی بسیار غنی انجام می‌دهد، می‌تواند مرجع مطالعاتی ما برای سیاستگذاری باشد که در این راستا، کارگروه مشترکی با اتاق‌های بازرگانی تهران و ایران برای اوراسیا تشکیل خواهیم داد تا بتوانیم کالاهایی که در تجارت آزاد با اوراسیا قرار می‌گیرند را تعیین کنیم.

 

 

 

 تاریخ انتشار:1398/10/10  ساعت درج:١٣:٣٢  شماره خبر:٨٦٤٥  بازدید:483

  نسخه چاپي


خروج