صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
در راستای هماهنگی کارگروه مشترک ارتقای روابط تجاری ایران و ویتنام صورت گرفت:
دیدار رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با سفیر ویتنام در تهران

 

 

حمید زادبوم، معاون وزیر صمت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت با «نگوین مان هی ین» سفیر ویتنام در تهران، در محل سازمان توسعه تجارت ایران دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، این دیدار در راستای هماهنگی کارگروه مشترک ارتقای روابط تجاری ایران و ویتنام که قرار است 15 و 16 دی‌ماه سال جاری به میزبانی سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شود، صورت گرفت.

معاون وزیر صمت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در دیدار با «نگوین مان هی ین» سفیر ویتنام در تهران، با اشاره به اشتراکات دو کشور در زمینه فرهنگ استکبارستیزی، بر لزوم گسترش روابط تجاری و اقتصادی ایران و ویتنام تاکید کرد.  حمید زادبوم، با اشاره به مذاکرات مفصل و مسبوق بر سابقه دو کشور، حضور هیات تجاری ویتنامی درآینده نزدیک در تهران را بسیار بااهمیت دانست.

گفتنی است، در این دیدار جزئیات حضور هیات‌ ویتنامی در تهران و امضای تفاهم‌نامه گسترش مناسبات تجاری دو کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در همین زمینه سیدرضا سیدآقازاده، مدیرکل دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران نیز با بیان اینکه دیدار رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران و سفیر ویتنام در راستای هماهنگی کارگروه مشترک ارتقای روابط تجاری ایران و ویتنام صورت گرفت، عنوان کرد: این نشست در دو بخش رسمی و تجاری در 15 و 16 دی‌ماه در محل سازمان توسعه تجارت ایران، برگزار می‌شود.

وی گفت :متولی برگزاری بخش خصوصی و تجاری که شامل جلسات B2B و جلسه با تجار است، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن، کشاورزی ایران  است و برنامه‌هاي هيات تجاري با همكاري اتاق بازرگانی، صنایع، معادن، کشاورزی ایران  و اتاق مشترک ایران و ویتنام  انجام می‌شود و بخش رسمی  نیز از سوی سازمان توسعه تجارت ایران برگزار می‌شود.

سیدآقازاده اظهار داشت:  انتظار می‌رود در این نشست، ضمن امضای دو سند با طرف ویتنامی، یادداشت تفاهم سومین کارگروه نیز به امضا برسد.

مدیرکل دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: ویتنام از بازارهای بزرگ صادراتی است و ظرفیت بالایی برای گسترش صادرات و روابط تجاری با این کشور وجود دارد. این کشور بیش از 90 میلیون جمعیت دارد و رشد اقتصادی بالایی در سال‌های گذشته به ثبت رسانده و لازم است صادرکنندگان شناخت و توجه بیشتری نسبت آن داشته باشند. از طرفی با توجه اینکه این کشور در محدوده آ.سه.آن قرار گرفته است، در زمینه همکاری‌های صنعتی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

سید آقازاده تاکید کرد: سفر هیات تجاری ویتنامی به تهران، نشان‌دهنده اراده طرف ویتنامی برای گسترش روابط تجاری و اقتصادی با ایران است.

لازم به توضیح است، کشور ویتنام دارای اقتصاد توانمندی است؛ به طوری که در ده سال اخیر به صورت مدوام رشد اقتصادی بین 6 تا 8 درصدی داشته و همچنین عضو WTO و آ.سه.آن است. بیشترین صادرات به ویتنام شامل آبزیان، روغن موتور پایه، قیر، مواد اولیه پتروشیمی، مشتفات نفتی، مواد معدنی، روی و مس است و در مقابل واردات را بیشتر موبایل و لوازم جانبی آن، مادربوردها، پودر نارگیل، دارچین، قهوه، کیف و کفش تشکیل می‌د‌هد.

 

 

 

 تاریخ انتشار:1398/10/10  ساعت درج:١٠:٢٨  شماره خبر:٨٦٤٣  بازدید:404

  نسخه چاپي


خروج