صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
کمیتۀ موافقت‌نامۀ تجارت ترجیحی میان ایران و ترکیه تشکیل شد

 

 

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با مدیرکل قراردادها و امور اتحادیه گمرکی وزارت تجارت ترکیه و هیات همراه، در قالب کمیتۀ موافقت نامه تجارت ترجیحی ایران و ترکیه دیدار و گفتگو کرد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در دیدار با حسنو دیلمره، مدیرکل قراردادها و امور اتحادیه گمرکی وزارت تجارت ترکیه، تاکید کرد: ایران و ترکیه دو کشور مسلمان مهم در جهان به شمار می آیند که میتوانند از حیث روابط سیاسی و اقتصادی به عنوان الگویی در جهان اسلام مطرح شوند.

وی با اشاره به اینکه ملت های دو کشور با توجه به ظرفیت ها و منابع موجود در ایران و ترکیه، حق دارند از رونق اقتصادی یکدیگر بهره مند شوند، افزود: در 5 سال گذشته حجم تجارت ایران و ترکیه بیش از 53 میلیارد دلار بوده که در راستای منویات روسای جمهور دو کشور، این مقدار تا 5 سال آینده باید به بیش از 150 میلیارد دلار افزایش یابد.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با مرور تاریخچه ی موافقت نامه تجارت ترجیحی ایران و ترکیه که از سال 2015 اجرایی شد، اظهار امیدواری کرد با حمایت دولتهای دو کشور، این موافقت نامه به بهترین نحو و بیشترین منافع برای طرفین ادامه یافته و راه برای فعالیت تجار و بازرگانان هموار شود.

در ادامه این جلسه، حسنو دیلمره، مدیرکل قراردادها و امور اتحادیه گمرکی وزارت تجارت ترکیه، از ارادۀ کشورش برای تشکیل هرچه سریع تر کمیته‌های فنی، برگزاری مذاکرات و بررسی موضوعات مرتبط خبر داد و گفت: یکی از راهکارهای افزایش حجم تجارت دو کشور و ایجاد فضایی جذاب و بستری مساعد برای فعالیت های تجار و بازرگانان، تجارت ترجیحی است.

وی افزود: در فهرست جدید که ارائه می شود، حضور ایران در صنایع ترکیه نیز پیش بینی شده است.

گفتنی است، پس از بررسی های کارشناسی بر روی لیست های پیشنهادی طرفین، کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه در روزهای 26 و 27 شهریورماه سال‌جاری به ریاست واعظی، رئیس دفتر و سرپرست نهاد ریاست جمهوری در آنکارا برگزار خواهد شد.

 

 

 تاریخ انتشار:1398/06/12  ساعت درج:١٤:٤٣  شماره خبر:٨٣٩٤  بازدید:1203

  نسخه چاپي


خروج