صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
مودودی در همایش توسعۀ تجارت با شرق آفریقا:
لزوم توسعۀ جغرافیای صادراتی ایران

 

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در همایش تجارت ایران با شرق آفریقا، بازنگری در تصویر ارائه شده از آفریقا  را ضروری توصیف کرد و گفت: چین دارای بیشترین سهم از بازار قاره آفریقا در حوزه خدمات مهندسی زیر ساخت‌ها، پتانسیل‌های اقتصادی است و توانسته با در اختیار گرفتن 16 درصد از سهم بازار آفریقا بیشترین سهم را از آن خود کند و این یعنی چینی‌ها پتانسیل قاره افریقا را درک کرده‌اند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، محمدرضا مودودی در این همایش اظهار داشت: آفریقا 6 درصد از جغرافیای جهان را در اختیار دارد و با داشتن 17 درصد از جمعیت جهان سهمش از تجارت جهانی کمتر از 3 درصد است این در حالیست که در بخش ذخایر زیرزمینی و نیروی انسانی، این قاره دارای پتانسیل‌های استفاده نشده بسیاری است.

وی با اشاره به لزوم توجه به ظرفیت‌های اقتصادی کشورمان افزود: ایران نیز علیرغم دارا بودن 1.2 درصد جمعیت و GDP دنیا، سهمش از تجارت جهانی کمتر از 2 دهم درصد است و باید برای متناسب کردن این توان و ظرفیت‌های با پتانسیل‌های بالفعل شده اقدام کرد.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه کشورهای آسیایی 25 درصد از بازار آفریقا را در اختیار دارند گفت: چین دارای بیشترین سهم از بازار قاره آفریقا در حوزه خدمات مهندسی زیر ساخت‌ها، پتانسیل‌های اقتصادی است و توانسته با در اختیار گرفتن 16 درصد از سهم بازار آفریقا بیشترین سهم را از آن خود کند و این یعنی چینی‌ها پتانسیل قاره افریقا را درک کرده‌اند ما نیز باید در حوزه جغرافیایی خود نفوذ بیشتری داشته باشیم اما متاسفانه توسعه جغرافیای صادراتی ما حتی نسبت به کشورهای همسایه‌مان به درستی اجرایی نشده است.

مودودی بیان کرد: به عنوان مثال در سفر اخیرم به کشور عراق، مسئولان عراقی گلایه داشتند که چرا ایران در بازار بزرگ عراق سرمایه‌گذاری نمی‌کند این در حالیست که ما با سرمایه‌گذاری در عراق می‌توانیم از مسیر این کشور به لبنان و سوریه دسترسی داشته باشیم و حتی این مسیر می‌تواند به عنوان مسیر دوم برای دسترسی به قاره آفریقا استفاده شود.

وی بر حرکت به سمت بازار بین‌المللی و افزایش سهم از اقتصاد جهانی تأکید کرد و گفت: علیرغم آنکه بازار آفریقا به دلیل مشکلات بانکی و حمل و نقل به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی مواجه است اما از ظرفیت بالایی برخوردار است.

 

 تاریخ انتشار:1398/05/02  ساعت درج:٠٢:٤٥  شماره خبر:٨٣٢٤  بازدید:1329

  نسخه چاپي


خروج