صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
عضو مجلس خبرگان رهبری:
مسئولین کشور باید در ادای وظایف‌شان غیرت داشته باشند

 

 

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در دیدار با مرجع عالیقدر جهان تشیع و عضو مجلس خبرگان رهبری در خصوص مسائل اقتصادی روز کشور و ظرفیت‌های تجاری در شرایط جنگ اقتصادی گفتگو کرد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، محمدرضا مودودی در این دیدار ضمن تشریح اهمیت صادرات غیرنفتی در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی، آن را همتراز امنیت ملی برشمرد و یادآور شد: در حالی که هدف دشمنان قطع درآمدهای ارزی و افزایش مصارف غیرضروری است و بیشترین تمرکز بر توقف صادرات نفت است، توجه و حمایت از صادرات غیرنفتی یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است.

مودودی خاطرنشان ساخت صادرات غیرنفتی کشور در سال گذشته که تحریم غالب شاخص‌های اقتصادی را آسیب زده، عملکرد قابل قبولی داشته و این نشان می‌دهد که در این بخش دشمنان جمهوری اسلامی ایران ناکام مانده‌اند.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، تاکید کرد: پیروزی در این جنگ نرم، نیازمند اعتمادسازی هرچه بیشتر بین بخش خصوصی و دولت و تسهیل فضای تجارت خارجی کشور است و باید در این راستا از حداکثر ظرفیت بخش خصوصی  استفاده بهینه کرد و در تصمیم‌گیری‌ها از این ظرفیت کارآمد بهره برد.

وی همچنین از سازمان توسعه تجارت به عنوان متولی تجارت خارجی کشور نام برد و افزود: برای دستیابی به هدف‌گذاری سالانه 21.7 درصد افزایش صادرات غیرنفتی تا سال 1404 که مورد تأکید مقام معظم رهبری است، نیازمند بازنگری در سیاست‌های ارزی مرتبط با صادرات غیرنفتی، اصلاح قانون کار و اعطای تسهیلات و رفع موانع بر سر راه سرمایه‌گذاری در پروژه‌های صادراتی هستیم.

وی برنامه‌ریزی، حمایت و جذب سرمایه برای شناسایی و اجرای مگاپروژه‌های صادراتی را یکی از ماموریت‌های کلیدی سازمان در تنوع‌بخشی و ظرفیت‌سازی در سبد صادراتی کشور دانست و گفت: تنوع کالاهای صادراتی و ظرفیت تولیدی این محصولات در کشور زیاد نیست و تقریبا از 8 هزار کد تعرفه کالا که در دنیا تعریف شده، ما فقط 3 هزار و پانصد قلم کالا صادر می‌کنیم که از این تعداد 130 قلم کالا با صادراتی بیش از ۵۰ میلیون دلار وجود دارند که بیش از 80 درصد سبد صادراتی کشور را تشکیل می‌دهند.

مودودی در ادامه به اهمیت توانمندسازی و بین‌المللی کردن بنگاه‌ها اشاره کرد و یادآور شد: در بین بیش از ۱۰ هزار صادرکننده داخلی فقط تعداد 80 شرکت صادراتی هستند که 65 درصد کل صادرات کشور را انجام می‌دهند که این صادرکنندگان به عنوان ژنرال های تجارت کشور باید در تصمیم‌سازی‌ها مشارکت داشته و سیاست‌های ارزی و تجاری موثر را تدوین کنند.

در این نشست حضرت آیت الله سید هاشم بطحایی گلپایگانی نیز با تبیین این نکته که صهیونیسم در رأس دشمنان ایران اسلامی قرار دارد اظهار داشت: صهیونیست‌ها با تکیه بر سرمایه‌های خود، آمریکا و برخی دیگر را آلت دست خود قرار داده‌اند.

وی با برشمردن مزیت‌های اقلیمی، ذخایر زیرزمینی و منابع انسانی کشور افزود: معادن کشور به لحاظ کمی، کیفی و تنوع، یکی از غنی‌ترین و عظیم‌ترین ذخایر قابل اتکا به جای نفت هستند و ایران کشوری 4 فصل و دارای آب و زمین حاصلخیز است که می‌توان به اتکای این ظرفیت‌ها، از این نعمت‌های خدادادی در راستای توسعۀ اقتصادی و رفاه مردم بهره گرفت.

آیت‌الله بطحایی گلپایگانی توسعه اقتصادی کشور را نیازمند وحدت و غیرت همگانی در کار و مشارکت دانست و گفت: رفتار برخی مسئولین اقتصادی به عنوان یک فرد حقیقی است نه حقوقی، چرا که فرد حقوقی باید به وظایف محوله در چارچوب تعیین شده عمل کند و نباید فرهنگ گلایه جایگزین عمل به وظایف گردد.

عضو مجلس خبرگان رهبری، یکی از الزامات توسعۀ صادرات غیرنفتی را آسیب‌شناسی، شناسایی پتانسیل‌ها و هماهنگی و عزم دستگاه‌های مرتبط در جهت توسعۀ صادرات غیرنفتی برشمرد و تاکید کرد که تحقق این اهداف جز در سایه همدلی، سلامت و باور به توفیق ممکن نخواهد بود.

نماینده مجلس شورای اسلامی همچنین اقدام عاجل در اصلاح قوانین تجاری و تسهیل فضای کسب و کار را یک ضرورت دانسته و بر مسئولیت‌پذیری هرچه بیشتر مدیران اجرایی و همراهی قوه قضائیه و نهادهای بازرسی در ایجاد فضای امن روانی و حمایت جدی از فعالان اقتصادی تاکید کرد.

 گفتنی است، آیت الله بطحایی گلپایگانی، از اقدامات و تلاش‌های سازمان توسعه تجارت ایران در تدوین راهبردهای مقابله با تحریم و اتخاذ تدابیر عملیاتی در  جنگ اقتصادی و حمایت جدی از صادرکنندگان خوشنام تقدیر کرده و بر ضرورت تشکیل وزارت بازرگانی در شرایط فعلی تاکید نمود.

 

 

 تاریخ انتشار:1398/04/23  ساعت درج:٠٠:٤٧  شماره خبر:٨٢٩٥  بازدید:1345

  نسخه چاپي


خروج