صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران:
دوهزار و صد میلیارد دلار درآمد ارزی کشور در 60 سال گذشته

 

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران  در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی سیستان و بلوچستان با حضور معاون اقتصادی رئیس جمهوری، استاندار سیستان و بلوچستان و جمعی از مدیران کشوری و استانی اظهار داشت: ما در طول ۶۰ سال گذشته بیش از ۲۱۰۰ میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم که ۸۵ درصد این درآمد پس از انقلاب اسلامی و ۶۵ درصد آن نیز در ۱۵ سال اخیر حاصل شده است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، محمدرضا مودودی در این نشست گفت: اگر ۱۰ درصد از درآمد ارزی حاصله در این مدت در کشور صرف سرمایه گذاری محصولات صادراتی می‌شد امروز باید بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی می‌داشتیم در حالیکه امروز این عدد حدود ۵۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه ما چندان که باید به تکمیل زنجیره تولید در کشور توجه نکردیم گفت: امروز متاسفانه در کل کشور ما فقط یک شرکت داریم که صادرات آن بیش از یک میلیارد دلار بوده و آن هم واحد پتروشیمی است و هشت قلم کالا داریم که بیش از یک میلیارد دلار صادر دارند که عمدتا نفتی، گازی و پتروشیمیایی است.

او همچنین افزود: کمتر از ۴۵۰  شرکت در کشور و در حدود ۳۱۵ قلم کالا در حال حاضر در سبد صادراتی ماست که بیش از ۱۰ میلیون دلار صادرات دارند.

مودودی ادامه داد: این آمار‌ها نشان می‌دهند که در ایران هنوز در عرصه صادرات جوان است و علاوه بر اینکه زیر ساخت‌ها برای تبدیل به یک کشور صادراتی، فراهم نیست، ظرفیت‌های تولید صادراتی کشور نیز ناکافی و شرکت‌های توانمند صادراتی نیز محدودند.

وی اظهار داشت: برای توسعه صادرات باید به جای روزمره گی یک سری برنامه‌های کلان و بلندمدت داشت که بطور ویژه باید مورد توجه قرار گیرند.

بازدید از منطقه ویژه اقتصادی میرجاوه و منطقه آزاد چابهار، شرکت در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی، نشست هم اندیشی با نخبگان و دانشگاهیان، بازدید از مرزهای استان و همچنین سفر به شهرستان‌های کنارک و چابهار از جمله برنامه‌های سفر ۲ روزه معاون اقتصادی رئیس جمهوری و هیأت همراه به این استان بود.

 

 

 تاریخ انتشار:1398/04/09  ساعت درج:٢١:٤٧  شماره خبر:٨٢٦٦  بازدید:1221

  نسخه چاپي


خروج