صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
در سومین شورای راهبردی توسعه صادرات غیرنفتی مطرح شد:
تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی به جای اصرار به بازگشت ارز

 

 

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در سومین شورای راهبردی توسعه صادرات غیرنفتی بر تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی که اشتغال ایجاد میکنند به جای اصرار بر بازگشت ارز تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، محمدرضا مودودی، در سومین جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات غیرنفتی، با اشاره به آمار صادرات کشور طی 60 سال گذشته، گفت: از سال 1338 تا 1396 کل صادرات کشور رقمی بالغ بر 2هزار و 39 میلیارد دلار بوده است که سهم سال‌های پیش از انقلاب 162 میلیارد دلار و سهم پس از انقلاب بیش از هزار و 870 میلیارد دلار محاسبه شده است.

 

وی تعداد کل صادرکنندگان در سال 97 که بین سال‌های 94 تا 96 سابقۀ صادرات نداشته‌اند را 6هزار و 447 شرکت و فرد حقیقی اعلام کرد و اظهار داشت: با مرور آماد درمیابیم که سیاست‌های ارزی نه تنها به توسعۀ صادرات منجر نشد، بلکه سبب ظهور افراد بی‌تجربه در عرصۀ صادرات و ایجاد بحران در بخش خصوصی گردید.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: 2هزار میلیارد درآمد ارزی سالهای پس از انقلاب اسلامی از محل فروش نفت، گاز، پتروشیمی و کالاها و خدمات مختلف میتوانست در حوزه ی پروژه های صادرات گرا سرمایه گذاری شود تا امروز شاهد رونق صادرات اقلامی باشیم که ضمن تنوع بخشی به سبد صادراتی، توسعه صادرات را بیش از چند صد میلیارد دلار تضمین نماید اما فرصت سوزی باعث شد مصارف غیر مولد داشته و نتوانیم سبد صادراتی را ارتقا دهیم.

 

مودودی افزود: در شرایط فعلی به جای اصرار به بازگشت ارز باید تلاش کنیم مواد اولیه واحدهای تولیدی که اشتغال ایجاد می‌کنند تأمین شود و به شیوه‌ای مدیریت کنیم که خود کسانی که صادرات دارند به واردات مواد اولیه کمک کنند.

 

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران درخواست اصلی اعضای شورای راهبردی توسعه صادرات غیرنفتی را تک نرخی شدن ارز عنوان کرد و گفت: اعضای این شورا معتقد هستند که عرضه چند نرخی ارز ضمن ایجاد رانت و فساد، شفافیت را نیز از بین می‌برد.

 

وی افزود: همچنین درخواست دیگر اعضا حذف تمایز صادرکنندگان یک میلیون دلاری و مبالغ بالاتر است، چراکه به گفته آن‌ها این شیوه می‌تواند بازارهای هدف را دچار آشفتگی و رقابت منفی ایجاد کند.

 

مودودی با بیان اینکه فساد باعث دلسرد شدن و خروج کارآفرینان اصلی کشور می‌شود، اظهار کرد: گزارش‌های جلسات شورای راهبردی توسعه صادرات غیرنفتی به مقامات عالی‌تر ارسال خواهد شد، اما مشخص نیست که آنها تصمیم نهایی را بر اساس چه ملاحظاتی اتخاذ کنند.

 

گفتنی است، شورای راهبردی توسعه صادرات غیرنفتی متشکل از نخبگان و خبرگان صنعت و تجارت کشور، به ویژه کارآفرینان صادرات محور کشور است که طی نشستهای خود، نظرات کارشناسی را درباره ی سیاست های مختلف مرتبط با تجارت مطرح می‌کنند. خروجی این نشست های کارشناسی برای مسئولین عالی رتبه ی کشور ارسال میگردد تا در صورت صلاحدید در تصمیم گیری های خود از آن استفاده کنند.

 

 

 

 تاریخ انتشار:1398/02/09  ساعت درج:٠٨:٠٠  شماره خبر:٨٠٧٥  بازدید:1462

  نسخه چاپي


خروج