صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در دومین شورای راهبردی توسعه صادرات غیرنفتی:
همگرایی دولت و بخش خصوصی راهکار رفع موانع صادراتی

 

 

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در دومین جلسۀ شورای راهبردی توسعه صادرات غیر نفتی، با اشاره به فعالیت این شورا و وظایف آن گفت: شورای راهبردی توسعه صادرات غیرنفتی کشور با حضور افراد با تجربه، نخبگان، خبرگان و ژنرال‌های اقتصادی در شرایط جنگ اقتصادی امروز شناخته می‌شوند و همچنین صادرکنندگان حاضر در این شورا  بخش عمده‌ای از صادرات غیرنفتی کشور را در اختیار داشته و از برترین‌ها هستند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجار ایران، محمدرضا مودودی اظهار داشت: هدف از ایجاد این شورا، همگرایی هر چه بیشتر میان دولت و بخش خصوصی است تا تصمیم‌های اتخاذ شده  در بخش تجارت خارجی دولت متهم به "تصمیمات پشت درهای بسته" نشود و تمام آنچه در عرصه واقعیت، دغدغه‌های تولید و صادرات مطرح شده و تبعات تصمیم‌ها و اقدامات برای بخش خصوصی مشخص شود.

وی افزود: ما در شورای راهبردی توسعه صادرات در وهلۀ اول به ‌دنبال احصای مشکلات موجود در بخش صادرات کشور هستیم و سپس در پی یافتن راهکارهای رفع این موانع با کمک فعالان خبره و کاربلد این حوزه بوده و پیشنهادات مختلف برای حل این مشکلات را بررسی می‌کنیم.

مودودی گفت: معتقدیم هرچه گفتگو میان دولت و بخش خصوصی بیشتر شکل گیرد و انعکاس نظرات طرفین بیشتر باشد به همگرایی مضاعف منتهی خواهد شد و ما در سازمان توسعه صادرات به‌دنبال رفع موانع توسعه صادرات غیرنفتی در شرایط ویژه امروز کشور و در آینده هستیم.

وی با ابراز اینکه در شورای راهبردی توسعه صادرات غیرنفتی تمام نخبگان اقتصادی کشور و بخش صادرات حضور دارند در خصوص انتقادات جدی اعضای این شورا و صادرکنندگان بزرگ کشور نسبت به چندنرخی بودن قیمت ارز گفت: دلواپسی دوستان ما در بخش خصوصی از این بابت است که چند نرخی بودن قیمت ارز باعث بروز رانت‌ها و فسادهایی شود که تأثیرات منفی بر روند تولید و صادرات می‌گذارد.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران خاطرنشان کرد: البته از منظر بانک مرکزی نیز باید به این موضوع نگاه کرد چرا که بانک مرکزی مخالف توسعه صادرات و تولید در کشور نیست بلکه آنها هم دلواپسی‌هایی دارند و این نگرانی را دارند که تصمیمات ارزی آنها منجر به تورم یا تبعات منفی برای اقتصاد کشور و مردم نشود.

 

 

 

 تاریخ انتشار:1398/02/08  ساعت درج:٢٣:٣٧  شماره خبر:٨٠٧٣  بازدید:1875

  نسخه چاپي


خروج