صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
مودودی در بازدید از صنایع شیر ایران:
لزوم رویکرد کلان به توسعه صنایع

 

 

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در بازدید از مجموعه صنایع شیر ایران پگاه تأکید کرد: مشکلات بازار داخل نباید نگاه کلان به توسعۀ صنایع را به دست فراموشی بسپارد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، محمدرضا مودودی در بازدید از مجموعه صنایع شیر ایران در تهران اظهار داشت: بیش از نیم قرن حفظ هویت و نام پگاه که به نام تولید ایرانی گره خورده، قابل ستایش و حائز توجه است..

 

وی با اشاره به هوشمندی نهفته در انتخاب شعار "رونق تولید" برای سال 98 افزود: در طول سال‌های گذشته هر زمان که کشور با بحران ارزی مواجه شده بود، تعمیق و توجه به ساخت داخل افزایش پیدا کرده و تولید داخلی به دلیل کاهش واردات با فرصت طلایی برای بازسازی و گسترش بازار همراه بوده که در نهایت موجب گرایش کارآفرینان به تولید و نوسازی و طرح‌های توسعه شده است.

مودودی گفت:تولیدکنندگان ما در شرایط فعلی، ناگزیرند با وجود تحریم‌ها هم نیاز داخل را برآورده کنند و هم با نگاه رقابتی به توسعه بپردازند.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، تاکید کرد: مشکلات بازار داخل نباید عاملی برای فراموشی نگاه رقابت پذیری و توسعه‌ی صادرات صنایع داخلی باشد.

وی اولویت در صادرات و همزمان پاسخ به نیاز داخلی را با اهمیت توصیف کرد و اظهار داشت: بهار صادراتی که به دلیل تفاوت نرخ ارز به وجود آمده، بستری برای توسعۀ ظرفیت‌های تولیدی و توسعۀ اشتغال فراهم آورده است که باید از سوی تمام بخش‌ها چه خصوصی و چه دستگاه‌های دولتی مغتنم شمرده شود.

وی با اشاره به اینکه رونق تولید بدون رونق صادرات امکان‌پذیر نیست، افزود: بخش خصوصی باید انتظارات و توانمندی‌های خود را به صورت شفاف با دولت درمیان بگذارد تا اصلاح ساختارها به ویژه در بخش تجارت خارجی کشور بر اساس نیاز و نگاه بخش خصوصی صورت گیرد.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: سازمان در گام دوم انقلاب، دو ماموریت ویژه را به صورت جدی دنبال می‌کند که یکی توجه به بازارهای کشورهای همسایه و افزایش تعامل با آنها است که فقط در پناه همگرایی دولت و بخش خصوصی ایجاد می‌شود و دومین ماموریت، توانمندسازی بنگاه‌های تولیدی برای حضور مستمر در بازارهای بین‌المللی و صادراتی‌شدن است.

مودودی با اشاره به قرارداد 5 ساله سازمان توسعه تجارت ایران با سازمان بین‌المللی  ITCگفت: طی این قرارداد که هزینه‌ی 8 میلیون یورویی آن را اتحادیه اروپا تامین کرده است، استراتژی توسعه صادرات ملی به صورت تخصصی و با کمک تمام ذینفعان طراحی می‌شود و  نمایندگان صنایع بزرگ در این فرآیند آموزش خواهند دید
.مودودی در پایان عنوان کرد: اختصاص مشوق‌ها، پیگیری کاهش تعرفه‌ها و انعقاد توافقات تجاری با کشورهای هدف، ثبت برند تجاری محصولات ایرانی، اعطای بخشی از سود تسهیلات صادراتی و فراهم‌سازی امکان حضور شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه‌های معتبر خارجی، اعزام و پذیرش هیات‌های تجاری و تبلیغات و ...  از دیگر وظایف ذاتی سازمان توسعه تجارت است که امسال آنها را محقق خواهد کرد تا واحدهای تولید کننده با کمترین دغدغه به تولید بپردازند.

 

 

 

 تاریخ انتشار:1398/01/25  ساعت درج:٢١:٣٠  شماره خبر:٨٠٢٦  بازدید:1532

  نسخه چاپي


خروج