صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
دیدار مودودی با سفیر بلاروس در تهران:
برنامه ریزی برای پانزدهمین کمیسیون مشترک همکاری های تجاری ایران و بلاروس

 

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در دیدار با سفیر بلاروس در ایران، در خصوص پانزدهمین کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور گفتگو کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، محمدرضا مودودی در نشست با لازارچیک، سفیر بلاروس در ایران، اظهار داشت: بلاروس از کشورهای تأثیرگذار بر مذاکرات اوراسیا است و با توجه به اینکه به نتایج مذاکرات نزدیک می شویم، انتظار داریم نقش بلاروس پررنگ باشد.

وی  افزود: ظرفیتهای خوب صنعتی بلاروس این امکان را میدهد که بخشی از نیازهای صنعتی کشور را از آن محل تأمین کنیم که نیازمند تسهیل تجارت از طریق به کارگیری حداکثری زیرساختهای تجارت خارجی، نظیر روابط بانکی، که متاسفانه هنوز در شأن تجارت خارجی دو کشور صورت نگرفته است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، با اشاره به اینکه میزان موجود تجارت فاصلۀ زیادی با ظرفیتهای موجود دارد، حمل و نقل  با کشتی را مقرون به صرفه خواند و گفت: مسیر دریایی نیازمند برنامه ای مشخص برای خنثی کردن اثر تحریم ها و جابجایی محموله های صادراتی و وارداتی است.

در این نشست توافق شد که پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور در نیمۀ اول سال 98 در تهران برگزار شود و گروههای کاری نسبت به تدوین توافقنامه عملیاتی با توجه به شرایط خاص امروز ایران زمینه های همکاری را شناسایی و در مفاد توافق بگنجانند.

گفتنی است، مهمترین اقلام صادراتی ایران به بلاروس شامل پلی اتیلن، تجهیزات پزشکی، نفت خام، خرما و کشمش و اقلام صادراتی بلاروس به ایران شامل قطعات کامیون و تراکتور، مواد آرایشی و بهداشتی و ابزار و ماشین الات صنعتی است.

 

 

 

 تاریخ انتشار:1397/12/23  ساعت درج:١٣:٠٤  شماره خبر:٧٩٦٨  بازدید:2118

  نسخه چاپي


خروج