صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
محمدرضا مودودی:
علیرغم همۀ تحریم ها همچنان شاهد رشد صادرات هستیم

 

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، در نشست خبری امروز خود در تشریح آمار تجارت خارجی کشور در ماه سال جاری گفت: علیرغم تحریم‌ها، تراز تجاری کشور بیش از 700 میلیون دلار مثبت برآورد شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، محمدرضا مودودی با اشاره هدفگذاری 21.7 در سند چشم‌انداز 1404 اظهار داشت: صادرات 9 ماهه کشور در سال جاری رشد 5.5 درصدی را تجربه کرده است در این میان صادرات پتروشیمی بیش از 30درصد، بخش صنعت 13 درصد رشد و بخش کشاورزی بیش از 7 درصد رشد را نشان می‌دهد. ضمن آنکه افت ارزش صادرات در آذرماه ناشی از فشارهای تحریم بر صادرات میعانات گازی بود.

وی افزود: در این مدت واردات کالا حدود ۳۲ و هفت دهم میلیارد دلار، شامل محصولات واسطه‌ای و اولیه و مواد مصرفی ضروری بوده است که تفاضل آن به نفع صادرات برآورد شده و تراز تجاری بیش از 700 میلیون دلار را رقم زده است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: در صادرات خدمات فنی و مهندسی و بر اساس آمار کمیته ماده ۱۹ معادل ۳۰ درصد کاهش داشتیم و از ۷۱۶ میلیون دلار صادرات در ۹ ماهه سال گذشته به کمی بیش از۵۰۰ میلیون دلار صادرات رسیده‌ که از دلایل عمدۀ این کاهش باید به قطع روابط بانکی و مشکلات صدور ضمانت نامه بانکی، عدم تامین خطوط اعتباری از محل صندوق توسعه ملی از عوامل این کاهش بوده و علاوه بر آن بخشی از پیمانکاران در قراردادها به عنوان پیمانکار پشتیبان همکاری می‌کنند که این آمار به کشور اعلام نمی‌شود.

مودودی سهم 25 کشور اول هدف صادراتی ایران از صادرات غیرنفتی را حدود ۳۱ میلیارد دلار یعنی بیش از ۹۳ درصد اعلام کرد و گفت: صادرات به ۱۳ کشور همسایه به ارزش بیش از ۱۹ میلیارد دلار رسید که رشد ۲۷ درصدی را نشان می‌دهد و بیشترین آمار رشد مربوط به کشورهای عراق و عمان بوده است، در واقع علیرغم برخی اظهار نظرها که نگران از دست رفتن بازار عراق هستند،  ایران بالاتر از ترکیه و چین، به عنوان بزرگترین صادرکننده به عراق ایستاده است.

 وی با بیان اینکه تا دی ماه سال جاری ۶۸ میلیارد یورو ثبت سفارش صورت گرفته است، اظهار داشت: بازگشت ارز حاصل از صادرات تا ۲۴دی ماه ۷میلیارد دلار بوده که با توجه به صادرات ۳۳.۴میلیارد دلاری صادرات غیر نفتی رقم بسیار کم و در حد یک سوم ارز حاصل از صادرات به کشور بازگشته است.

مودودی در تشریح 4 دهه پیشرفت اقتصادی پس از انقلاب شکوهمند اسلامی گفت: سهم صادرات غیر نفتی از کل صادرات کشور کمتر از 4 درصد بود که این رقم در سال 1396 به بیش از 50 درصد افزایش یافته است. همچنین میزان اقلام صادراتی که طی سال‌های پیش از انقلاب به خشکبار و فرش و زعفران محدود می‌شد، امروز به بیش از 10‌هزار قلم رسیده است. تراز تجاری کشور نیز برای اولین بار در سال 1394 مثبت شد و این روند در سال‌های 95 تا 97 نیز ادامه داشته است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران افزود: برای ثبت سفارش های انجام شده  ۱۷.۸ میلیارد یورو ارز بانکی تأمین شده  و ۵.۸ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات میعانات نفتی باید به کشور بازگردد و همچنین شرکت‌های پتروشیمی از ۱۱.۵ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات محصولات خود باید ماهانه ۱.۶ میلیارد دلار ارز به چرخه اقتصاد کشور بازگردانند.

وی در خصوص شائبه هایی مبنی بر غیر واقعی بودن آمار صادرات کشور گفت: عمده اختلاف به وجود آمده، ناشی از رقابت منفی ایجاد شده بین صادرکنندگان است که تجارت کشور آسیب می‌زند. در این راستا، کمیته نرخ‌گذاری در گمرک پذیرای نظرات کارشناسی اتحادیه و تشکل‌ها است و تاکنون نرخ ۵۰۰ قلم کالا اصلاح شده که در ادامه نیز قیمت‌های پایه صادراتی برخی اقلام را اصلاح خواهیم کرد. اما عمده دلیل ایجاد این اختلاف، پایین آوردن قیمت توسط تولیدکنندگان است، در مورد کالاهای صادراتی که واردات نیز داریم با کنترل قیمت‌ها از تطابق آن اطمینان حاصل می‌کنیم.

مودودی در خصوص واردات بدون انتقال ارز بیان کرد: بانک مرکزی در این زمینه سوال شفافی دارد که ارز واردات بدون انتقال ارز از کجا تامین می‌شود و این سوال درستی است چرا که بدون نظم در رژیم ارزی و شفاف نبودن منشأ ارز، اصلاحات صورت نخواهد گرفت.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، در مورد برنامه دولت برای واردات خودرو، گفت: دولت برنامه‌ای برای بازگشایی ثبت سفارش و واردات خودرو ندارد چرا که در شرایط فعلی خودرو جزو اقلام ضروری محسوب نمی‌شود  همچنین برای تعیین تکلیف خودرو‌هایی که در گمرک مانده، موافقت شورای سران قوا را اخذ و دستورالعمل آن را نیز تهیه کرده‌ایم.

وی در ادامه افزود: نکته حائز اهمیت درباره خودرو‌هایی است که بعد از ۱۶مرداد وارد گمرک و مناطق آزاد شده‌اند که به دلیل تردید بانک مرکزی درباره آنها، برای حل این مشکل در حال مذاکره هستیم. اما

خودرو‌هایی که قبل از ۱۶مرداد با تخلف یا بصورت قانونی وارد شدند همه تعیین تکلیف می‌شوند تا با توجه به پیش فروش‌هایی که صورت گرفته قبل از پایان سال به متقاضیان تحویل داده می شود.

مودودی در خصوص برگزاری اولین کنفرانس بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری گفت: توسعۀ صادرات کالا، خدمات و توانمندی‌های کشور وظیفۀ ذاتی سازمان است. استفاده از ظرفیت استارتاپ‌ها بسیار مهم بوده و این نوع کسب و کار نیازمند سرمایه گذاری برای بهره‌برداری است. در این راستا، اولین کنفرانس بین‌المللی "فرصت‌های سرمایه گذاری در ایران" در روزهای 7 و 8 بهمن‌ماه و با حضور معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، سازمان سرمایه‌گذاری، سفرای 14 کشور خارجی  برگزار خواهد شد که از مهم‌ترین ویژگی‌های آن بررسی کارشناسی موضوع ارز دیجیتال است.

 

 

 

 تاریخ انتشار:1397/11/06  ساعت درج:١٤:٥٠  شماره خبر:٧٧٧٨  بازدید:1994

  نسخه چاپي


خروج