صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران:
صادرات کالاهای یارانه ای که با ارز دولتی وارد شده‌اند، خیانت است

 

 

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در مراسم تقدیر از صادرکنندگان نمونه استان خراسان رضوی اظهار داشت: آمریکا در جنگ اقتصادی با ایران همان بلایی برسرش خواهد آمد که در جنگ نظامی با ویتنام تجربه کرد. 

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، محمدرضا مودودی گفت: آمریکا در انتخاب ایران برای تحریم دچار ریسک بزرگی شده است چرا که ایران در همسایگی 15 کشور قرار دارد که سالانه هزار و 200 میلیارد دلار واردات و بیش از این میزان صادرات دارند. 

وی افزود: پیوندهای میان ما و همسایگانمان وجود دارد بسیار عمیق‌تر از آن است که کشوری بتواند به صورت تکلیفی فاصله بیاندازد. 

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در بخش دیگری از سخنان خود، خطرناک ترین بخش تحریمها را متوجه اشتغال دانست و گفت: اهمیت حضور صادرکنندگان در بازگرداندن ارز صادراتی به چرخه ی تولید و تامین مواد اولیه و تجهیزات نمود پیدا میکند.

 وی در ادامه اظهار داشت: یکی از مشکلات صادرات ما این است که باید به‌خاطر حفظ امنیت غذایی مردم کالاهایی با ارز 4 هزار و 200 تومان هم وارد کنیم، اما این امر نباید مبنایی برای صادرات  این کالاها شود و معتقدم که این کار خیانت به مردم و کشور است که بخش خصوصی نیز آن را تأیید نمیکند. 

مودودی ضمن اشاره به لزوم افزایش تنوع اقلام سبد صادراتی کشور گفت: در حال حاضر با وجود بیش از 7هزار کد اچ اس، اقلام صادراتی بالای 10 میلیون دلار کمتر از 350 قلم و تعداد اقلام صادراتی بالای 50 میلیون دلار کمتر از 100 قلم است.

وی افزود: کمتر از 500 شرکت صادرات بالای 10 میلیون دلار و کمتر از 100 شرکت صادرات بیش از 50 میلبون دلار دارند.

وی توانمندسازی شرکت های داخلی را رسالت ذاتی سازمان توسعه تجارت ایران عنوان کرد و گفت: بنگاه های اقتصادی برای حضور موفق در بازارهای بین المللی نیازمند آشنایی بیشتر با مفهموم صادرات هستند که سازمان توسعه تجارت ایران این هدف را با جدیت دنبال میکند.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه افزود: از دیگر وظایفی برای سازمان تعریف کرده ایم افزایش سبد صادراتی است که در همین راستا و به صورت ویژه روی مگاپروژه ها تمرکز کرده ایم.

مودودی با اشاره به سرمایه گذاری موفق در صنایعی چون پتروشیمی و فولاد، گفت: محصولات پتروشیمی سهمی نزدیک به 12 میلیارد دلار از صادرات کشور دارد و سهم فولاد نیز به حدود 6 میلیارد دلار میرسد که نتیجه سرمایه گذاری در مقطعی از تاریخ است. با توجه به این تجربه موفق، پروژه های بزرگی در بخش خصوصی و دولتی در استانها شناسایی شده است و این آمادگی را داریم که تا حد امکان منابع محدود فعلی کشور را به سمت آن‌ها هدایت کنیم.

 

 

 تاریخ انتشار:1397/10/27  ساعت درج:٢٣:٤٦  شماره خبر:٧٧٦٧  بازدید:2282

  نسخه چاپي


خروج