صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
صادرات محصولات فناوری اطلاعات و ارتباطات نیازمند وحدت فرماندهی

 

در نخستین هم‌اندیشی بررسی راهکارهای توسعه صادرات فناوری اطلاعات و ارتباطات، سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، با تاکید بر اهمیت ساختارمند کردن صادرات محصولات این حوزه برای افزایش سبد صادرات غیر نفتی اظهار داشت: صادرات فناوری اطلاعات و ارتباطات ارزشی معادل 5درصد کل صادرات جهان را دارد و ارزش برند 10 شرکت صدر لیست صادرکنندگان این محصولات، 790 میلیارد دلار برآورد شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، محمدرضا مودودی در ادامه افزود: در این حوزه، آمار و اطلاعات صادراتی در کشور ناقص و ناچیز است و تاکنون فقط 250 میلیون دلار آن رصد شده که این رقم اکثر کشورهای دنیا حتی آمریکا و کانادا را هم پوشش می‌دهد.

وی با اشاره به بازار 70 تا 75 میلیارد دلاری محصولات فناوری اطلاعات در هند گفت: حمایت و هدایت نیروی انسانی تولیدکننده این محصولات به عنوان بخش مهمی از تولیدات با ارزش افزوده بالا محسوب می‌شود.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص موانع و مشکلات سر راه صادرات محصولات فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: اگر صادرات این حوزه سامانمند نشود و گواهی قانونی و مستند  قابل دفاعی نداشته باشد نمی‌تواند از امکاناتی مانند معافیت‌ مالیاتی محصولات صادراتی برخوردار باشد. همچنین تعدد مراکز تصمیم‌گیری و قانون گذاری به صلاح این صنعت نیست. لذا، نیازمند وحدت فرماندهی از سوی بخشی هستیم که بیشترین سهم را در تصمیم‌سازی این حوزه دارد.

مودودی در ادامه افزود: مسائل مرتبط با سهم این صنعت از مشوق‌های صادراتی و ارزیابی محتوا از خلاءهای بزرگ صادرات این صنعت محسوب می‌شود.

وی با تاکید بر لزوم گنجاندن سرفصل‌های آموزشی فناوری اطلاعات و ارتباطات در دانشگاه‌ها و مدارس مطابق با دانش روز گفت: با کمک به شکوفایی استعدادهای جوانان و نوجوانان در این بخش و ساختارمند بودن تولیدات این صنعت منجر به افزایش سبد صادرات غیرنفتی کشور خواهد شد.

در ادامه این نشست صاحب‌نظران و نمایندگان تشکل‌ها و بخش خصوصی به پیشنهاداتی از جمله ایجاد کارگروه ویژه توسعه صادرات فاوا، مشورت با بخش خصوصی متخصص، برگزاری جلسات هم‌اندیشی و همراهی و حمایت دولت از تولید و صادرات محصولات این حوزه عنوان شد.

 

 

 تاریخ انتشار:1397/10/15  ساعت درج:١٩:٥١  شماره خبر:٧٧٣٢  بازدید:2237

  نسخه چاپي


خروج