صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
برگزاری اولین نشست هم اندیشی سراسری توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی

 

 

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به ضرورت جایگزینی رویکرد فرآیندی به جای نگاه بخشی در صادرات اظهار داشت که در 8 ماه ابتدای امسال صادرات خدمات فنی و مهندسی 500 میلیون دلار بوده است و قطعا ظرفیت کشور از این مقدار  بیشتر است.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، محمدرضا مودودی در اولین نشست هم اندیشی سراسری توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی با تاکید بر اهمیت اینگونه نشستها در بی اثر کردن تحریم‌ها گفت:  باید از تمام ظرفیت های نرم و سخت در حوزه فعالیت اقتصادی استفاده کنیم تا آثار تحریم را به حداقل برسانیم و یکی از بخش های مهم  آن بخش صادرات خدمات فنی و مهندسی است.

وی ضمن بیان ضرورت جایگزینی رویکرد فرآیندی به جای نگاه بخشی در صادرات و تشکیل تیمی برای رصد کل فرآیند از تولید تا مصرف و صادرات اظهار داشت: به عنوان مثال هر تصمیمی که برای صادرات یا توقف صادرات یک کالا اتخاذ می شود، باید کل زنجیره در آن مدنظر قرار گیرد و از هم‌فکری کارشناسان استفاده شود تا در یک فرآیند، بهترین حلقه های هر زنجیره مدنظر قرار گیرد.

مودودی با اشاره به توانایی و ظرفیت بخش خصوصی بیان داشت: بخش خصوصی زمانی می تواند در بازارهای جهانی رقابت پذیر باشد و با صلابت و قدرت ظاهر شود که ساختار پشتیبانی داخلی، به ویژه در بخش دولت و حاکمیت، قوی و رقابت پذیر باشد.

وی اظهار داشت:  براساس آمارهایی که به سازمان توسعه تجارت اعلام شده صادرات خدمات فنی و مهندسی در 8 ماهه امسال تقریبا 500 میلیون دلار بوده و این رقم بسیار کمتر از ظرفیت ما است این در حالی است که برخی پروژه‌های خارج از کشور به داخل گزارش نمی‌شود و مبالغ مطروحه در خصوص آمار صادرات خدمات فنی و مهندسی بیش از مبالغ رسمی است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، صادرات خدمات فنی و مهندسی را یکی از خاص ترین بخش های اقتصادی کشور دانست که به  اقتصاد جهانی گره خورده و افزود:  نمونه هایی از پروژه‌های فنی و مهندسی متعلق به آمریکا در عراق و افغانستان وجود دارد که توسط بخش خصوصی ایران به صورت پیمانکاری انجام شده بود. بنابراین مطمئن هستیم که این بخش محدودیت پذیر نیست و آنچه تا امروز نتوانسته اقتصاد این مملکت را قفل کند پس از این هم نخواهد توانست. 

مودودی افزود: سهم بخش خدمات فنی و مهندسی از مشوق‌های صادراتی، حدود 400 میلیارد تومان برآورد شده است که امیدواریم تا پایان سال، تخصیص این جوایز مستقیم محقق شود.

گفتنی است، در پایان این نشست که با حضور نمایندگان بیش از 29 سازمان و نهاد از بخش دولتی و خصوصی، برخی رایزنان بازرگانی و نیز برخی صادرکنندگان نمونه، پس از استماع نظرات مختلف در این حوزه بیانیه‌ای در 8 بند به قرار ذیل صادر شد:

1.باز تعریف فرآیندهای حمایتی از صدور خدمات فنی و مهندسی

2.تعیین متولی صدور خدمات فنی و مهندسی در کشور

3. استفاده از توانمندی های تشکل‌های کشور برای ارتقای سطح کمی و کیفی صدور خدمات فنی و مهندسی

4. تربیت مهندسان بین‌المللی با رویکرد توانمندسازی بنگاه‌های فنی و مهندسی

5.تعریف معیارهای رقابت پذیری نهادها توسط دستگاه‌های اداری و اجرایی

6.ایجاد یک کارگروه تخصصی جهت تدوین استراتژی توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی

7. تلاش جهت رفع مشکلات فراروی کمیته ماده 19 (طرح در شورای عالی صادرات)

8.پیشنهاد افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات جهت حمایت از محل صندوق توسعه ملی

 

 

 تاریخ انتشار:1397/09/07  ساعت درج:١٣:٥٨  شماره خبر:٧٥٤١  بازدید:2469

  نسخه چاپي


خروج