صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
روزنامه گسترش تجارت بررسی کرد؛
روی خوش فعالان اقتصادی به انتصاب مودودی

 

 

در پی انتصاب محمدرضا مودودی به سرپرستی سازمان توسعه تجارت ایران، روزنامه گسترش تجارت به بررسی نظر بخش خصوصی در این رابطه پرداخت.


به‌گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران به نقل از روزنامه گسترش تجارت، وی پیش از این معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت بود و در عرصه صنعت نمایشگاهی نیز به‌عنوان یکی از کارشناسان خبره شناخته می‌شود. پیش از این مجتبی خسروتاج، ریاست این سازمان را برعهده داشت که به‌واسطه قانون منع بکارگیری بازنشستگان جای خود را به مودودی داد.
در واکنش به این خبر، دیدگاه فعالان اقتصادی بخش خصوصی را جویا شدیم که نگاه مثبت به این موضوع داشتند و معتقد بودند به‌دلیل اشراف کامل مودودی به حوزه تجارت و به‌ویژه صادرات و همچنین نزدیک بودن دیدگاه وی به نظر بخش خصوصی، می‌توان این انتصاب را جزو بهترین تصمیم‌های رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت دانست. مهم‌ترین خواسته صادرکنندگان نیز رفع مشکل تعهد سپاری ارزی است.
محمدرضا مودودی در سال ۹۲ حکم مشاور اجرایی وزیر صنعت، معدن وتجارت وقت در حوزه تجارت با افغانستان را دریافت کرد و بعد از آن در سال ۹۴ در جایگاه معاون سازمان توسعه تجارت قرار گرفت که در تمام این مدت، همیشه به سود بخش خصوصی و در راستای منافع ملی گام برداشته و با اطلاعات و اشراف کامل در بخش تجارت به‌ویژه صادرات غیرنفتی به رفع مسائل و مشکلات این حوزه کمک زیادی کرده است.


خیال‌مان راحت است
رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران در واکنش به انتخاب آقای مودودی می‌گوید: ما شناخت کاملی از آقای مودودی داریم چراکه هم ایشان و هم آقای خسروتاج رئیس پیشین سازمان توسعه تجارت، عضو کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران بودند و در نشست‌هایی که حضور داشتند همیشه نظرهای ایشان به نظر بخش خصوصی نزدیک بود.
عدنان موسی‌پور در گفت‌وگو با صمت تصریح کرد: از نظر ما در کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران، این انتصاب از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت بهترین تصمیمی بود که انتظار می‌رفت آقای رحمانی بگیرد.
وی ادامه داد: با این تصمیم خیال‌مان از بابت بسیاری از نگرانی‌ها و انرژی‌هایی که قرار است در آینده برای اقناع دولت صرف کنیم راحت است؛ چراکه آقای مودودی با همه مشکلات آشنا است و ما به این انتصاب خوش‌بین هستیم.
رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: از آقای مودودی انتظار داریم ارتباط صمیمانه خود را با کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران حفظ کند و این روابط مانند قبل ادامه داشته باشد.
ازسوی کمیسیون آمادگی کامل داریم تا هر کمکی لازم است برای موفقیت در پست جدید آقای مودودی انجام بدهیم. با توجه به اینکه ایشان با چالش‌های حوزه صادرات آشنایی کاملی دارند، بنابراین باید به‌سرعت برنامه‌ای را با همکاری بخش خصوصی تدوین کنند تا این مشکلات نیز برطرف شود.


تصمیم‌گیری برای منافع ملی
فرهاد احتشام‌زاد، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز ۳درخواست مهم و جدی از رئیس سازمان توسعه‌تجارت دارد و در این‌باره به صمت گفت: از رئیس جدید سازمان توسعه تجارت می‌خواهیم که تصمیم‌گیری در راستای منافع ملی و نه برای اهداف سازمانی و جایگاه دولتی، استفاده از نظرهای متخصصان در تصمیم‌گیری‌ها و مبارزه جدی با فساد سازمانی را در برنامه‌های خود داشته باشد.


کاربلد در صادرات
مهدی عبدیان، صادرکننده نمونه ملی در مصنوعات پلیمری به صمت می‌گوید: از نظر من انتخاب آقای مودودی ازسوی وزیر صنعت، معدن و تجارت انتصاب بجا و شایسته‌ای بود چراکه هم در حوزه صادرات فرد کاربلدی است و هم اینکه تجربه خوبی در این زمینه دارد؛ در نتیجه بهترین تصمیمی بود که آقای وزیر گرفته است.
وی ادامه داد: مهم‌ترین خواسته‌ای که از ایشان داریم درباره مشکل پیمان‌سپاری ارزی است و درخواست داریم به‌سرعت پیگیر مشکلات مربوط این موضوع باشد و آنها را برطرف کند، چراکه هرقدر هم به بخش خصوصی کمک کند اما در نهایت این بخشنامه به ضرر صادرکنندگان است.
عبدیان تصریح کرد: نظر آقای مودودی به نظر بخش خصوصی بسیار نزدیک است. ایشان اطلاعات عالی در بخش صادرات و از نظر فنی شرایط مطلوبی دارند و اگر کسی به‌جز آقای مودودی انتخاب می‌شد، بخش خصوصی به‌طور قطع ضرر می‌کرد اما درحال‌حاضر این انتخاب به سود بخش خصوصی واقعی در حوزه صادرات خواهد بود.


اشراف کامل به تجارت
یکی دیگر از صادرکنندگان نمونه ملی کشور در حوزه زعفران، ضمن تبریک انتصاب شایسته آقای مودودی به‌عنوان سرپرست سازمان توسعه‌تجارت که نشان از لیاقت و پشتکار ایشان دارد، اظهارکرد: لازم است از زحمات ۴۰ساله آقای خسروتاج قدردانی کنیم که تلاش بسیاری در حوزه تجارت کشور کردند. احمد بدیعی، مدیرعامل شرکت زعفران‌بدیعی تصریح کرد: آقای مودودی اشراف کامل به مشکلات و مسائل تجارت کشور دارد و در این بخش و به‌ویژه در حوزه صادرات از اطلاعات عالی برخوردار است. علاوه بر این در دامنه بخش توسعه تجارت و در کنار آقایان نعمت‌زاده، خسروتاج و شریعتمداری بوده که آن را به فال نیک می‌گیریم. وی تاکید کرد: درحال‌حاضر با توجه به نوسان‌های نرخ ارز و دونرخی بودن آن در بازار آزاد و سامانه نیما، صادرکنندگان برای صادرات با مشکلاتی روبه‌رو هستند که باید به سرعت این مسائل برطرف شود، از این‌رو، از رئیس جدید سازمان توسعه تجارت می‌خواهیم که برنامه‌هایی در دستور کار قرار دهد تا موانع از سر راه صادرات برداشته شود. بدیعی اظهار کرد: ما از سال‌ها پیش با تحریم‌ها روبه‌رو بودیم و در آن سال‌های فعالیت‌های خودمان را انجام دادیم اما درحال‌حاضر با یک مشکل جدی روبه‌رو هستیم و آن هم خودتحریمی و مشکلات داخلی است.

 

 

 

 تاریخ انتشار:1397/08/29  ساعت درج:١١:٥٩  شماره خبر:٧٤٩٣  بازدید:2792

  نسخه چاپي


خروج