صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
تراز تجاری کشور مثبت یک میلیارد دلار شد

 

 

معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در هفت ماه نخست سال جاری تراز تجاری کشور مثبت یک میلیارد دلار شد و عراق همچنان رتبه اول صادرات از ایران را داراست.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، محمدرضا مودودی در نشست خبری نمایشگاه توانمندی های صادراتی ایران گفت: صادرات در چند ماه ابتدایی سال 97 روند رو به رشد خود را حفظ کرده و توانستیم نرخ رشد 13 درصدی را در هفت ماه نخست سال تجربه کنیم.

وی افزود: صادرات غیرنفتی به 27 میلیارد دلار رسیده و با وجود کاهش وزنی صادرات،‌ افزایش ارزش صادراتی نشان می‌دهد که ارزش افزوده صادرات کشور بهبود یافته است. به گونه ای که بخش صنعت با 21 درصد رشد، صادرات خود را از مرز 12 میلیارد دلار گذراند و به رقم 12 میلیارد و 400 میلیون دلار رسید و این موضوع نشان دهنده آن است که صنعت کشور توانسته جایگاه خوبی را در صادرات کسب کند. همچنین بخش کشاورزی نیز با 2 میلیارد دلار صادرات توانست رشد 22 درصدی داشته باشد.

وی در رابطه با کشورهای هدف صادراتی ایران اظهار داشت: عراق با 55 درصد رشد به لحاظ ارزشی همچنان رتبه اول صادراتی ما محسوب می‌شود و چین نیز با وجود مشکلات به وجود آمده در چند ماه گذشته، 11 درصد افزایش صادرات از ایران داشته است.

مودودی افزود: کشورهای همسایه با واردات 1000 میلیارد دلار پتانسیل بالایی برای  صادرات ما دارند هرچند که تلاش خود را برای ورود به بازارهای کشورهای دیگر دنیا خواهیم کرد.

معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه 45 درصد از سبد صادراتی ایران به کشورهای همسایه اختصاص داده شده این موضوع را بیانگر توسعه روابط با کشورهای همسایه دانست.

وی تأکید کرد: تبلیغاتی برای تخریب ایران در جهان صورت گرفته اما کارنامه رشد صادراتی در چند ماه گذشته نشان می‌دهد که دشمنان نتوانسته‌اند به اهداف شوم خود دست یابند و برگزاری نمایشگاه‌هایی همچون ایران اکسپو2018 موقعیت مناسبی برای به تصویرکشیدن چهره مناسبی از ایران محسوب می‌شود و تمامی تاجران دعوت شده در این نمایشگاه می‌توانند به عنوان سفیران ما به کشورهای دیگر رفته و سطح توانایی ایران را به دنیا انتقال دهند.

 

 

مودودی با اشاره به اینکه همواره در شرایط تحریم فرصت مناسبی برای تولید کننده داخلی فراهم می‌شود که در نبود حریفان خارجی، ساخت و تولید خود را توسعه دهد افزود: در صورتی که بخواهیم استراتژی مناسبی در شرایط تحریم تعریف کنیم باید واقعیت‌ها را ببینیم؛ اهداف اصلی تحریم کاهش درآمدهای ارزی است و تبعات آن در تجارت خارجی از نقاط دیگر اقتصاد مشخص‌تر خواهد بود اما اگر بخواهیم از دیدگاه مثبت به تحریم‌ها بنگریم، شرایط فعلی فرصت مناسبی برای تولید کننده داخلی است تا بتواند تولید خود را تعمیق دهد.

معاون توسعه صادرات کالا و خدمات افزایش صادرات در کشور را نشاندهندۀ چرخش مساعد چرخ های صنعت  دانست و گفت: امیدواریم بتوانیم با تطبیق سیاست‌های ارزی با سیاست‌های تجاری، به نتایج بهتری در حوزه صادرات دست یابیم و ارزش و بهره وری را بالاتر ببریم.

وی در پایان افزود: در هفت ماهه ابتدایی امسال تقاضای ثبت سفارش 61.5 میلیارد یورو بوده است و با برآوردهای بانک مرکزی از بودجه کشور برای واردات، به نظر می‌رسد در حوزه تأمین مایحتاج ضروری کشور به مشکلی برنخوریم.

 

 

 

 تاریخ انتشار:1397/08/22  ساعت درج:١٩:٣٤  شماره خبر:٧٤٤٥  بازدید:2371

  نسخه چاپي


خروج