صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
در مقایسه هفت ماهه 1397 با مدت مشابه سال گذشته رخ داد:
رشد چشمگیر صادرات محصولات صنعتی و معدنی

 

 

مدیرکل توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی سازمان توسعه و تجارت ایران در برنامه گفتگوی 18:30 شبكه خبر گفت: بر اساس اطلاعات ارائه شده گمرک کشور در هفت ماهه نخست امسال 27 و 2 دهم میلیارد دلار صادرات محصولات صنعتی و معدنی به ثبت رسیده که نان از رشد 13 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران،  مسعود کمالی اردکانی افزود: از این مقدار حدود  11 میلیارد دلار به محصولات پتروشیمی و ميعانات گازي، 4 میلیارد دلار مواد معدنی و صنایع معدنی، 2 میلیارد دلار به محصولات کشاورزی و باغی و حدود 10 میلیارد دلار آن را تولیدات صنعتی تشکیل میدهد.

وی با بیان اینکه 90 درصد صادرات کالا به 20 کشور انجام می شود  گفت: سرمایه گذاری های دو دهه گذشته در زمينه ظرفيت سازي صنعت پتروشيمي و فولاد،منجر به اين شده است كه نيمي از صادرات غير نفتي كشور به اين دو بخش اختصاص يابد.لذا توسعه صادرات نيازمند ظرفيت سازي، سرمايه گذاري و توجه جدي و مستمر همه أركان نظام به اين موضوع است. 

 کمالی اردکانی سهم صادرات غیر نفتی کشور از رشد ناخالص ملی را حدود ٧.٥ درصد اعلام کرد و گفت: برای رشد اقتصادي ٨ درصد طَي برنامه ششم نیاز به 300 میلیارد دلار جذب سرمایه داريم  که بر اساس برنامه ریزی انجام شده سال آینده باید 15 تا 20 درصد افزایش صادرات داشته باشیم.

مدیرکل توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی سازمان توسعه و تجارت ایران با بیان اینکه ایران نوزدهمین بازار بزرگ دنیا است گفت: شرکت های ایرانی به دلیل اینکه تا کنون در معرض جدي رقابت خارجي قرار نگرفته اند و بازار داخلي بزرگي در دسترس دارند به صادرات به عنوان يك امر لازم، ضروري و راهبردي نگاه نمي كنند. توليد در دنياي امروز بدون توجه به صادرات محكوم به شكست است.

 

 

 

 تاریخ انتشار:1397/08/15  ساعت درج:٠٨:٠٤  شماره خبر:٧٣٩١  بازدید:2347

  نسخه چاپي


خروج