صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
مجتبی خسروتاج:
آمریکا در جایگاه اول بدعهدی

 

 

معاون وزیر در امور صادرات و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران در مراسم تقدیر از صادرکنندگان منتخب صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: باید در کنار شعار انتخاباتی ترامپ که آرزوی آمریکای اول را می کرد کلمه بد عهدی و دبه را نیز اضافه کرد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، مجتبی خسروتاج در این مراسم، نقش صندوق ضمانت صادرات ایران را در 6 محور با اهمیت توصیف کرد و گفت: در شرایط تحریم به دلیل بالا بودن ریسک فعالیت تجاری شرکت‌ها حضور صندوق ضمانت صادرات شکل ویژه ای به خود می‌گیرد. ریسک به دلایل سیاسی، مسدود شدن مطالبات صادرکنندگان و محدودیت های وارداتی در کشور خریدار به وقوع می پیوندد.

وی در ادامه افزود: در شرایط تحریم، صندوق ضمانت صادرات باید به جای سیستم بانکی با توسعه فعالیت حوزۀ خود کمبودهای بانکی را جبران نماید و در این راستا می تواند در قالب تعاملات با طرف‌های مقابل بخشی از خدماتی را که بانک‌های تجاری قادر نیستند پوشش بدهند، جبران کنند.

خسروتاج عنوان کرد: از حدود 10 هزار صادرکننده، 500 صادرکننده حدود 80 درصد صادرات کشور را در دست دارند که حجم زیادی از آن توسط شرکت‌های خرد و متوسط صورت میگیرد. بنابراین، با توجه به اهمیت این گونه بنگاه‌ها در ایجاد اشتغال و نقش آنها در دور زدن تحریم ها، ضروری است تا صندوق ضمانت صادرات اطلاع رسانی بیشتری در زمینه ابزارهای بیمه بانکی، پوشش انواع وثیقه، صدور ضمانت‌نامه برای دریافت وام و ایجاد شرایط اعتباری مناسب برای صادرکنندگان انجام رساند.

وی در تشریح محورهای اهمیت نقش صندوق ضمانت صادرات ایران به هم افزایی بیشتر در حمایت از صادرات غیر نفتی به یکپارچه سازی سیاست های صادراتی در نهادهای متولی صادرات همچون سازمان توسعه تجارت ایران، بانک توسعه صادرات ایران، صندوق توسعه ملی و صندوق ضمانت صادرات ایران اشاره کرد و موفقیت کشورهای مطرح در زمینه صادرات را در مدیریت همگرا و یکپارچه آنان در حمایت از صادرات برای شکل گیری با ظرفیت‌های بالا عنوان کرد.

معاون وزیر در امور صادرات و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران، اظهار داشت: صندوق ضمانت صادرات ایران در شرایط فعلی با توجه به اهمیت دو بازار عراق و افغانستان می‌تواند با تاسیس شعب یا اعطای نمایندگی به این دو کشور، پوشش ریسک خریداران را توسعه داده تا صادرکنندگان ایرانی با خسارات و ریسک مواجه نشوند.

خسروتاج فعالین اقتصادی را برای بیان تجربیات خود در خصوص ابزارهای مالی جایگزین در شرایط تحریم دعوت کرد و از آنان خواست تا تجریبات ارزنده‌ای که طی سه دهه تجارت به دست آورده اند به مسئولین اقتصادی منعکس کنند تا در چارچوب قانونی و حمایتی تعریف شود.

وی وضعیت امروز برجام را برای کشورهای اروپایی یک آزمایش قلمداد نمود تا برای همگان مشخص شود که تا چه اندازه به معرفی یک کانال مالی مناسب برای همکاری با ایران به صورت صادقانه جدیت میکنند و یا پیشنهادی ارائه می دهند که ممکن است خاصیت اجرایی نداشته باشد.بنابراین، فعالین اقتصادی ما مشتاق نتیجه عملکرد اتحادیه اروپا هستند.

 

 

 

 

 

 

 تاریخ انتشار:1397/08/14  ساعت درج:١٥:٠١  شماره خبر:٧٣٨٥  بازدید:2375

  نسخه چاپي


خروج