صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
بیست و دومین سالروز ملی صادرات برگزار شد

 

مراسم بیست و دومین سالرزو ملی صادرات با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، سرپرست وزارت صنعت، معدن تجارت، معاون وزیر و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران و تعداد کثیری از صادرکنندگان، نمایندگان دستگاه‌هایی دولتی و بخش خصوصی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، در این مراسم مجتبی خسروتاج، در بخشی از سخنان خود ارتقای جایگاه جهانی کشور و افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان و دستیابی به رتبه اول اقتصاد دانش بنیان در منطقه را  نیازمند برنامه ریزی همه جانبه، سرمایه گذاری فنی، بهره گیری از نیروهای انسانی و مدیریتی تراز جهانی، جذب سرمایه های خارجی و ایجاد شرکت های مشترک با برندهای موفق دانست و بر ضرورت عزم ملی برای پیشتازی اقتصاد دانش بنیان، پیاده سازی و اجرای نقشه جامع علمی کشور و ساماندهی نظام ملی نوآوری در این امر تاکید کرد.

 اسحاق جهانگیری نیز با اشاره به اینکه دولتها با سیاستگذاری ها می توانند شاخص های اقتصادی را به سمت ثبات اقتصادی حرکت دهند، افزود: شرایط بین المللی کشور یک واقعیتی است که سیاست های اقتصادی کشور را متاثر می کند، به این معنا که شرایط سیاسی و اجتماعی داخل کشور نیز بر این سیاست های اقتصادی اثرگذار است و محیط پیرامونی را نیز نباید بدون تاثیر دانست؛  این در حالی است که عامل درون بنگاهی، نیز مهم است و اگر عوامل مشخصی را نداشته باشد درون گلستان هم باشد موفق نخواهد بود؛ البته بنگاه اقتصادی آثار سیاست های اقتصادی و فرهنگی داخلی و خارجی را نیز در کنار خود می بیند و در عملکردش تاثیر دارد.

همچنین رضا رحمانی در سخنرانی خود در بیست و دومین مراسم سالروز ملی صادرات مهمترین اولویت های وزارت صنعت را تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم ، توجه ویژه به زنجیره تولید و حمایت از صادرات اعلام کرد و گفت: صادرات پیشران توسعه و اقتصاد کشور است و شرایط کنونی می توانست یک فرصت طلایی برای افزایش صادرات باشد.

 محمد شریعتمداری نیز با ایراد سخنرانی در این مراسم اظهار داشت:این کشورمقاوم که 40 سال در مقابل نظام سلطه و جنگ و تحریم مقاومت کرده امروز هم دنبال ایجاد شرایط مطلوب است تا این راه را با کمترین ضایعات طی کند. هم باید جسارت داشت برای عبور از این دوران خطیر و هم صبوری کرد تا این مسیر را با هم درست طی کنیم ، در شرایط تحریم هم دستگاه های دولتی به یکدیگرو هم همه ما باید به هم کمک کنیم تا بتوانیم از این صحنه عبور کنیم .

غلامحسین شافعی نیز با بیان اهمیت بالا بردن درجه اعتماد متقابل دولت و بخش خصوصی، اقتصاد کشور را نیازمند آن دانست که هر دو بخش به عنوان مکمل یکدیگر عمل کنند. 

 در ادامه  این همایش از میان بیش از ۵۰۰ شرکت در ۶۳ گروه کالایی و ۷ گروه خدماتی، ۵۰ شرکت صادر کننده نمونه کشور در گروه فناوری های پیشرفته، فناوری‌های میانی و پایین و گروه کالاهای اولیه که توسط کارگروه انتخاب صادرکننده نمونه و ممتاز ملی انتخاب شده بودند، با اهدای لوح و تندیس تقدیر شد.
گفتنی است، شرکت‌های صادرکننده کشور سال گذشته بیش از ۴۶ میلیارد دلار صادرات داشته اند که با افزایش کمی و کیفی صادرات در سال‌های گذشته شاهد تنوع صادراتی و افزایش سهم صادرات در بخش دانش بنیان و خدمات فنی و مهندسی بوده ایم.

 

 

 تاریخ انتشار:1397/07/30  ساعت درج:١٣:٥١  شماره خبر:٧٣١٥  بازدید:2667

  نسخه چاپي


خروج