صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
" محورهای سخنرانی جناب آقای خسروتاج در مراسم بیست و دومین سالروز ملی صادرات "

 

 

1- رشد 10 هزار درصدی صادرات طی چهار دهه امر مبارکی است اما باید موجبات رشد کمی و کیفی صادرات، تنوع صادراتی و افزایش سهم صادرات دانش بنیان و خدمات فنی و مهندسی و IT را فراهم نمود.

2- باید برای افزایش سهم صادرات دانش بنیان و با فناوری پیشرفته به عنوان هدف بلند مدت صادرات برنامه ریزی سیاست گزاری و سرمایه گذاری نمود.

3- سازمان توسعه تجارت به عنوان یک سازمان توسعه ای و سیاست گذار و هدایت کننده و مروج           سیاست های تجاری کشور باید از پتانسیل ها، اختیارات، بودجه و امکانات لازم برای تعالی دیپلماسی تجاری و استفاده از فرصت ها و خنثی سازی تهدیدات و پر هزینه کردن آنها برخوردار باشد تا به وظایف و مطالباتی که دولت و جامعه از آن دارد به خوبی جامه عمل پوشاند.

4- در بین شرکت های صادرکننده کل کشور که حدود 46 میلیارد دلار صادرات در سال گذشته داشته اند، از نظر ارزش صادرات 3/1 درصد در گروه فناوری های پیشرفته 3/26 درصد در گروه فناوری های میانی 9/7 درصد در گروه فناوری های پایین 4/23 درصد در گروه منبع محور و بیش از 41 درصد در گروه کالاهای اولیه جای دارند.

5- از نظر تعداد در بین 50 شرکت صادرکننده نمونه کشور، 3 شرکت در گروه فناوری های پیشرفته، 14 شرکت در گروه فناوری های میانی، 9 شرکت در گروه فناوری های پایین، 12 شرکت در گروه منبع محور و 12 شرکت در گروه کالاهای اولیه رده بندی می شوند.

6- در بین صادرکنندگان نمونه:

-        89 درصد صادرکنندگان نمونه وبسایت دارند

-         88 درصد در تشکل های صادراتی عضو هستند

-         84 درصد برند داخلی دارند

-         20 درصد از برند خارجی برخوردارند

-         71 درصد دارای استاندارد بین المللی هستند

-         63 درصد استاندارد کیفی دارند

-         درصد آنان دارای دفتر فروش در خارج از کشور می باشند.

7-  500 شرکت حدود 82 درصد صادرات کشور را بر عهده دارند

8- برای تغییر در ساختار و ترکیب کالا و خدمات صادراتی کشور باید سهم کالاهای دانش بنیان و صنایع خلاقه، جهانگردی و خدمات فنی و مهندسی و IT به صورت قابل ملاحظه ای افزایش یابد

9-برای پیشتازی اقتصاد دانش بنیان، پیاده سازی و اجرای نقشه جامع علمی کشور و ساماندهی نظام ملی نوآوری به منظور ارتقاء جایگاه جهانی کشور و افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان و دستیابی به رتبه اول اقتصاد دانش بنیان در منطقه برنامه ریزی همه جانبه، سرمایه گذاری فنی، بهره گیری از نیروهای انسانی و مدیریتی تراز جهانی و جذب سرمایه های خارجی و ایجاد شرکت های مشترک با برندهای موفق ضروری است و عزم ملی را اقتضا می کند.

10- باید برای عبور از شرایط حساس و خطیر کنونی تلاش مضاعف انجام گیرد. در این راستا از صادرکنندگان، تشکل های صادراتی انتظار داریم با فروش ارز خود به تشویق تولید و بهبود وضع ارزی و مساعدت به تحقق سیاست های اقتصادی ضد تحریم دولت را یاری دهند.

 

 تاریخ انتشار:1397/07/29  ساعت درج:٠٨:٥٨  شماره خبر:٧٣٠٩  بازدید:2587

  نسخه چاپي


خروج