صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
هیچگونه محدودیت و یا ممنوعیتی برای صادرات پسته وجود ندارد

 

 

هیچگونه ممنوعیتی در دستور کار دولت بر سر راه توسعه صادرات محصولات کشاورزی و از جمله پسته نیست.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، محمدرضا مودودی در نشست میز ملی پسته که در استان کرمان برگزار شد، با اشاره به این مطلب، افزود: پسته به عنوان یک محصول فاخر باارزش افزوده بالا، از جمله محصولاتی است که در کنار فرش دستباف، زعفران، خاویار و خشکبار، معرف جایگاه ایران در تجارت دیرپای این کشور و به نوعی برند تجاری ایران محسوب می شود و لذا جدای از بحث اقتصادی، به لحاظ معنوی نیز این محصول از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

معاون سازمان توسعه تجارت ایران با ابراز تأسف از شرایط نامطلوب تولید پسته در استان کرمان در سال جاری گفت: شرایط اقلیمی سال جاری، خسارت سنگینی را به کشاورزی این منطقه وارد کرده که بی شباهت به یک زلزله اقتصادی در این عرصه نیست، اما باید بررسی شود که آیا این یک اتفاق است و یا شرایط تولید این محصول در حال تغییر است، چراکه کشاورزان پسته، از حرفه ای ترین مدیران این عرصه محسوب می شوند و شاید این محصول تحت مدیریت پیشران های این عرصه، و بر اثر تنش های محیطی و آب و هوایی، در حال کوچ اقلیمی به سمت مناطق مساعدتر هستند. اما برای کرمان که خاستگاه بزرگ این محصول در کشور و دنیاست، این تغییرات سنگین خواهد بود و امیدواریم که وزارت جهادکشاورزی با حمایت از این محصول، مانع از آسیب جایگاه این محصول در بازارهای جهانی شود.

مودودی با اشاره به این مطلب که هم اکنون پسته به همه استان ها به جز بوشهر و هرمزگان مهاجرت کرده، تک محصولی بودن اقتصاد یک استان را استراتژی خطرناکی برشمرد و یادآور شد: استان کرمان گرچه مهد تولید پسته و زیره سیاه و بطور کلی یکی از قطب های کشاورزی کشور است، اما با توجه به ظرفیت های بالقوه و بالفعل آن ما شاهد تغییر گرانیگاه اقتصادی این منطقه از کشاورزی به صنعتی هستیم و با پروژه های بزرگی که در دست اجراست، به زودی ما شاهد ظهور کرمان به عنوان یکی از قطب های اصلی صنعتی در کشور خواهیم بود.

معاون توسعه صادرات کالا و خدمات یادآور شد: میزان تولید پسته در دنیا بیش از 735 هزار تن است و ایران در سال 96 بیش از 225 هزار تن از این محصول را در کشور تولید و قریب 126 هزار تن به ارزش تقریبی یک میلیارد و 150 میلیون دلار آن را به 74 کشور دنیا صادر کرده که از این منظر بعد از امریکا رتبه دوم تولید و صادرات جهانی این محصول را در اختیار دارد.  

وی در ادامه افزود: اما گرچه در 4 ماهه نخست امسال صادرات پسته در حدود 175 میلیون دلار برآورد شده اما از آنجا که محصول سال جدید برداشت نشده، لذا این میزان هم ذخیره سال گذشته است و پیش بینی ها نشان می دهند که تولید امسال پسته نسبت به مدت مشابه سال های قبل بسیار کمتر باشد. لذا کمک به تجارت این محصول برای حفظ، نگهداشت و ماندگاری در بازارهای هدف و از دست ندادن این بازار سنتی، باید مورد توجه و تأکید قرار گیرد. 

دبیر کمیسیون ملی برند تجاری کشور همچنین افزود: در عین حال حوادث جاری زنگ خطری است که باید موجب هشیاری بیشتر و اصلاح نقاط ضعف تولید و تجارت در این عرصه شود و در عین حال باید کل زنجیره ارزش این محصول مدنظر قرار گیرد و محصولاتی که وابسته به این محصول هم هستند نظیر گز و سوهان و انواع صنایع تبدیلی مرتبط، به گونه ای حمایت شوند که کمبود این محصول به تولید و بازار آنها آسیب نزند.

گفتنی است که میز ملی پسته در اتاق بازرگانی استان کرمان و با حضور نمایندگان مجلس در استان، مدیران صنعتی، کشاورزی و بانک های استان، مدیران وزارت جهادکشاورزی و سازمان توسعه تجارت ایران و با حضور فعالان عرصه تولید و تجارت این محصول برگزار شد.

 

 

 تاریخ انتشار:1397/06/18  ساعت درج:١١:١٧  شماره خبر:٧٠٨٠  بازدید:2413

  نسخه چاپي


خروج