صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
در همایش ملی روز داروسازی عنوان شد؛
برندسازی در توسعه بازار صنعت دانش بنیان دارو، اهمیت حیاتی دارد

 

 

دارو به لحاظ ارزشی، هشتمین گروه کالایی برتر دنیاست که بازاری در حدود 500 میلیارد دلار را به خود اختصاص داده است و از جمله صنایع استراتژیک و حیاتی به شمار می­رود.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، محمدرضا مودودی در همایش ملی روز داروسازی که در هتل المپیک تهران برگزار شد، با اشاره به این مطلب افزود: «صادرات ایران در بخش دارو، سالانه در حدود 150 میلیون دلار است و این در حالی است که بازار منطقه­ای و پیرامونی ایران، سالانه حدود 16 میلیارد دلار دارو وارد و مصرف می­کند و بنابراین سهم ایران از این بازار بزرگ منطقه­ای کمتر از یک درصد است.»

همچنان وی افزود: صادرات 4 ماهه امسال حدود 36.5 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدوداً رشد 5% داشته است.

معاون سازمان توسعه تجارت ایران یادآور شد: مهمترین عامل کم بودن عدد صادراتی دارو، بازار بزرگ داخل است که همچنان با کمبود در برخی اقلام مواجه است و برای تولیدکنندگان داخلی جذابیت دارد. ضمن آنکه استانداردهای ثبت برند دارو و اخذ مجوزهای بهداشتی مرتبط تقریباً در تمام کشورها، فرآیندی پیچیده و زمان بر است و حین بروکراسی غلیظ مانع شده تا داروسازان داخلی سهم بالایی در بازارهای هدف صادراتی داشته باشند.

مودودی همچنین افزود: از عوامل دیگر کم بودن عدد صادرات داروی کشور، کوچک بودن مقیاس واحدهای تولیدی داخل است که بسیاری از این صنایع را غیر رقابتی کرده است. واحدهایی که عمدتاً با نگاه به داخل احداث شده اند و مقیاس صادراتی ندارند.

به اعتقاد دبیر کمیسیون ملی برند: برندسازی نیز در این صنعت دانش بنیان جدی گرفته نشده و در حالیکه بزرگترین شرکت های داروسازی جهان با قدرت برند خود و مقیاس های بزرگ صادراتی محصولات دارویی خود در حال رقابت با یکدیگر در عرصه بازارهای بین المللی هستند، در ایران توجه چندانی به این ابزار مهم توسعه بازار نشده است.

مودودی کشورهای آسیب دیده منطقه را که در همسایگی ایران هستند به دلیل آشوب ها و جنگ های داخلی، بسیار محتاج به دارو دانسته و از این منظر این بازار را مستعد توسعه صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی کشور برشمرد.

گفتنی است همایش روز ملی داروسازی همزمان با عید سعید غدیر و به مناسبت زادروز محمد زکریای رازی دانشمند ایرانی و به همت انجمن داروسازان و صنایع آرایشی و بهداشتی در محل هتل المپیک تهران برگزار شد.

 

 

 تاریخ انتشار:1397/06/13  ساعت درج:١١:٢٣  شماره خبر:٧٠٥٩  بازدید:2333

  نسخه چاپي


خروج