پایگاه اختصاصی رایزن بازرگانی ج.ا.ایران در کشور عراق ...... پایگاه اختصاصی رایزن بازرگانی ج.ا.ایران در کشور عراق
صفحه اصلی > آرشيو اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

افتتاح اولین نمایشگاه اختصاصی کالاهای ایران در سال ۲۰۲۰ در اقلیم کزدستان عزاق. سلیمانیه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در عراق نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه صبح روز سه شنبه ۲۴ دی ماه، با حضور كمال مسلم وزير بازرگاني و صنعت اقليم كردستان، هوال ابوبکر استاندار سلیمانیه، مسجدي سفير جمهوري اسلامي ايران در عراق، شوشتري سركنسول جمهوری اسلام ايران در سليمانيه، بهزاد رایزن بازرگانی ایران درعراق روسا و مديران تشكلهاي بازرگاني و فعالان اقتصادي در سليمانيه عراق افتتاح شد.
۱۵۰ شركت معتبر در قالب ۱۰۰ غرفه از استانهای مختلف جمهوری اسلامی ایران در ١٥ گروه كالايي از جمله الكترونيك، صنايع كشاورزي، چاپ و بسته بندي، فرش و مبلمان، كالاهاي ساختماني، صنايع دستي، لوازم بهداشتي و دارويي، مواد غذايي ، ماشين الات صنعتي، پتروشيمي، پوشاك و نساجی، ارتباطات، لوازم خانگي و كالاهاي صنعتی، كالاها و ظرفيت ها توليد و توانمندی های خود را در معرض ديد مردم و تجار اقلیم کردستان عراق قرار داده اند.
کمال مسلم، وزير بازرگاني اقليم كردستان، طي سخنراني در مراسم افتتاحيه این نمایشگاه که از چندین شبکه تلویزیونی اقلیم کردستان به صورت زنده پخش می شد، اعلام نمود که اقلیم کردستان، خواهان تحکیم روابط در تمامی سطوح بویژه روابط تجاری، صنعتی و بازرگانی با جمهوری اسلامی ایران است. وی این روابط را دارای ریشه های عمیق تاریخی، نژادی و فرهنگی دانست و تاکید نمود تحکیم روابط اقتصادی، صنعتی، تجاری و بازرگانی، به ثبات و امنیت بیشتر طرفین منجر خواهد شد. وی همچنین در جریان بازدید از برخی غرفه های نمایشگاه، خواستار ایجاد خطوط تولید کالاهای ایرانی در اقلیم کردستان از طریق سرمایه گذاری مشترک شد.
سفير جمهوري اسلامي ايران نيز طي سخنانی با اشاره به اشتراكات فراوان و روابط ديرينه ايران و مردم و دولت اقلیم کردستان، به حضور شركت هاي قوي ايران در اين نمايشگاه اشاره کرد و راه توفيق این نمایشگاه را در ارتباط گيري موثر مشارکت کنندگان ایرانی با جامعه اقتصادي و بازرگاني اقليم دانسته و بر همكاري سفارت و ساير نمايندگي هاي جمهوری اسلامی ایران در عراق با بازرگانان دو كشور در راستای تقویت و توسعه همکاریهای اقتصادی، تجاری و صنعتی فیمابین تاكيد نمود. مسجدی در ادامه افزود: روسای جمهور دو کشور برنامه‌ افزایش مناسبات اقتصادی و بازرگانی با عراق تا سطح ۲۰ میلیارد دلار را هدف‌گذاری کرده‌اند که سهم مهمی از این رقم مربوط به اقلیم کردستان خواهد بود. وی بویژه از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی ایران خواست که در مقوله سرمایه‌گذاری و ایجاد خطوط تولید در اقلیم کردستان عراق تلاش کنند.
هوال ابوبکر، استاندار سلیمانیه نیز طی سخنانی، ضمن تمجید از روابط خوب جمهوری اسلامی ایران با اقلیم کردستان و استان سلیمانیه، تاکید نمود لازم است روابط تجاری میان دو طرف بر اساس منافع متقابل، افزایش سطح کیفی کالاها و نرخ مناسب و در نظر گرفتن تقاضای بازار تقویت شود. وی مرز 520 کیلومتری استان سلیمانیه با ایران، تفاهمات موجود بین سلیمانیه و استانهای ایرانی همجوار و سهم 30 درصدی این استان از تجارت و صنعت عراق و جذب 1.7 میلیون گردشگر در سال 2019 را به عنوان ظرفیت استثنایی استان سلیمانیه مورد اشاره قرار داد.
در حاشيه نمايشگاه مذكور همچنین نشستی با حضور سفير جمهوري اسلامي ايران، استاندار سليمانيه، روسا و مديران تشكلهاي بازرگاني و اقتصادي اقليم و مديران و نمايندگيهاي شركت هاي مشاركت كننده در نمايشگاه برگزار و طي آن هم انديشي و رايزني پيرامون راههاي گسترش مبادلات بازرگاني و همچنین رفع موانع و مشکلات موجود مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. در این نشست اراده طرفين برای گسترش مبادلات بازرگاني و مراودات مربوطه مورد تاكيد قرار گرفت.
ناصربهزاد رایزن بازرگانی ایران درعراق نیز در دیدار جداگانه با کاک سیروان رئیس اتاق بازرگانی و صنایع سلیمانیه ضمن بررسی راههای تقویت روابط اقتصادی ایران و سلیمانیه در خصوص ضرورت راه اندازی شهرک صنعتی مشترک در پرویزخان - تسهیل حمل و نقل مرزی -رونق بازارچه های محلی -ایجاد شعبه صندوق ضمانت صادرات در سلیمانیه و توسعه همکاریهای آتی در بخش نمایشگاهی تاکید و مذاکره نمود .
نمايشگاه اختصاصي جمهوري اسلامي ايران در سليمانيه تا ٢٨ دي ماه جاري، داير و در معرض بازديد تجار و بازرگانان و عموم مردم اقلیم کردستان قرار خواهد داشت .


٢٢:٤٠ - 1398/11/03    /    شماره : ٨٧١٨    /    تعداد نمایش : ١٤خروج