پایگاه اختصاصی رایزن بازرگانی ج.ا.ایران در کشور عراق ...... پایگاه اختصاصی رایزن بازرگانی ج.ا.ایران در کشور عراق
صفحه اصلی > آرشيو اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

بغداد و اربیل و اعتماد سازی مجدد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در عراق، به رغم ادامه انتقادات در بغداد از سیاست‌های اقلیم کردستان عراق در خصوص فروش خودسرانه نفت و عدم پایبندی اربیل به قانون بودجه ۲۰۱۹ و واریز نکردن درآمدهای حاصل از فروش نفت به خزانه دولت، اما عموم گزارش‌ها حاکیست که تاکنون فضای مثبتی بر روند رایزنی‌های بارزانی با مقامات بلندپایه عراق حاکم بوده است.
طبق این گزارش مهمترین موضوع مورد بحث بین دو طرف پرونده پر حرف و حدیث نفت و پایبندی اربیل به قانون بودجه و همچنین پرداخت حقوق کارکنان و نیروهای پیشمرگ کرد توسط دولت مرکزی عراق بوده است.
گفته می‌شود که مسرور بارزانی با پیشنهاد مشخصی در خصوص پرونده نفت و حقوق کارکنان و نیروهای پیشمرگ کرد به بغداد آمده که براساس آن اربیل موافقت کرده است تا ۲۵۰ هزار بشکه نفت که از طریق کردستان عراق روزانه صادر می‌شود، درآمدهای آن به خزانه دولت مرکزی ریخته شود.
طبق این پیشنهاد شرکت ملی بازاریابی و فروش نفت عراق (سومو) متولی فروش نفت از طریق اقلیم کردستان عراق می‌شود و در عوض بغداد نیز موظف به پرداخت ۸۸۰ میلیارد دینار (بیش از ۷۰۰ میلیون دلار) حقوق کارکنان و نیروهای پیشمرگ کرد شده ست.
بحث مسئله کرکوک و حل مشکلات مربوط به آن از حیث اینکه مرجعیت اداری آن با دولت مرکزی است و حل و فصل مناطق مورد اختلاف در چارچوب ماده ۱۴۰ قانون اساسی عراق دیگر موضوعات مهمی دیگری بوده که رسانه‌های عراق گفته اند که در این سفر بحث و گفت وگوی اجمالی شده است.
از بیانیه‌های صادره از ریاست جمهوری، نخست وزیری و ریاست پارلمان عراق بعد از دیدار مسرور بارزانی با این مقامات بلندپایه عراق نیز می‌توان فضای مثبتی که بر رایزنی‌های جاری حاکمفرما بوده است را احساس و لمس کرد.
***برهم صالح: گفت وگو راه حل مشکلات بین بغداد و اربیل
رئیس جمهوری عراق در جریان دیدار بارزانی با وی، بر رویکرد گفت وگو برای حل مشکلات و اهمیت انسجام دیدگاه‌های مشترک بین بغداد و اربیل در چارچوب قانون اساسی عراق و منافع ملی و تحقق عدالت تاکید کرده است.
بر اساس بیانیه دفتر ریاست جمهوری عراق، «برهم صالح» خاطر نشان ساخته است که از تحقق توافق بین تمامی طرف‌های سیاسی به منظور ارتقا سطح مناسبات بین بغداد و اربیل و از بین بردن موانع موجود، اطمینان کامل دارد.
مسرور بارزانی نیز در این دیدار گفته است که علاقه مند به گفت وگوهای بیشتر با تکیه بر قانون اساسی عراق و در چارچوب منافع مشترک و ارتقا مناسبات برادرانه بین اربیل و بغداد است.
***عادل عبدالمهدی: حل مشکلات بین اربیل و بغداد در چارچوب قانون اساسی عراق
نخست وزیر عراق نیز در دیدار با بارزانی تاکید کرد که حل مشکلات بین اربیل و بغداد بایستی در چارچوب قانون اساسی و با حفظ وحدت ملی و سرزمینی عراق باشد.
به نوشته بیانیه دفتر نخست وزیری عراق، «عادل عبدالمهدی» گفته است که دولت مرکزی عراق از فضای همکاری‌ها و تفاهم با دولت محلی اقلیم کردستان و همه استان‌های عراق به منظور بهبود شرایط و حل تمامی اشکالات در چارچوب قانون اساسی با حفظ وحدت ملی و سرزمینی عراق استقبال می‌کند.
مسرور بارزانی نیز گفته است که دولت محلی اقلیم کردستان عراق آماده کار مشترک و همکاری و ارتقا مثبت مناسبات با دولت مرکزی عراق به منظور حل و فصل همه مسائل معلق مانده در چارچوب قانون اساسی عراق آماده است.
***محمد الحلبوسی: پارلمان عراق چتر قانونی برای حل مشکلات با اربیل را فراهم می کند
رئیس پارلمان عراق نیز در دیدار با مسرور بارزانی تاکید کرد که پارلمان در چارچوب قانون اساسی عراق آماده فراهم کردن چتر سیاسی و قانونی لازم برای حل تمامی مشکلات معلق مانده با اربیل است.
«محمد الحلبوسی» خاطر نشان ساخته است که از نزدیک کردن دیدگاه‌ها و حل تمامی مسائل مورد اختلاف در چارچوب منافع ملت عراق حمایت و پشتیبانی می‌کند.
در این جلسه جمعی از نمایندگان و رؤسای فراکسیون‌ها به علاوه معاون نخست وزیر و وزیر دارایی عراق نیز حضور داشتند.
کارشناسان اظهارات و مواضع مسرور بارزانی را از زمان تصدی پست نخست وزیری دولت محلی اقلیم کردستان عراق و مواضعی که در سفر بغداد اتخاذ کرده به ویژه تاکید او بر «حل مشکلات در چارچوب قانون اساسی عراق» را مثبت ارزیابی کرده اند اما اعتقاد دارند که گره کور مشکلات بین اربیل و بغداد در پایبندی عملی به مفاد قانون اساسی است.
برهمین اساس صاحب نظران عراقی روزها و هفته آتی را با توجه به بستر اعتماد سازی مجددی که بین بغداد و اربیل ایجاد شده، معیار عملی برای سنجش حسن نوایای دو طرف برای حل مشکلات در چارچوب قانون اساسی عراق می‌دانند.


٠٧:٤٠ - 1398/04/27    /    شماره : ٨٣٠٩    /    تعداد نمایش : ٤٣خروج