پایگاه اختصاصی رایزن بازرگانی ج.ا.ایران در کشور عراق ...... پایگاه اختصاصی رایزن بازرگانی ج.ا.ایران در کشور عراق
صفحه اصلی > آرشيو اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

اربعین یک فصل مشترک و محوری در روابط استان‌های «ایلام» و «واسط عراق» است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در عراق، قاسم سلیمانی‌دشتکی در راس هیئتی به استان واسط عراق سفر کرد و در بدو ورود مورد استقبال محمد جمیل‌المیاحی استاندار جدید واسط عراق قرار گرفت. در این سفر که دومین دیدار استاندار ایلام با استاندار جدید واسط عراق است معاونین امور عمرانی و اقتصادی استاندار، مشاور سفیر ایران در عراق، رایزن اقتصادی ایران در عراق، فرماندار مهران و چند تن دیگر از مسوولان استانی نیز حضور داشتند.
قاسم سلیمانی‌دشتکی، استاندار ایلام در نشست مشترک بین مسوولان دو استان ضمن ابراز خوشحالی از سفر به این استان گفت: روابط دو استان ایلام و واسط عراق از گذشته حسنه بوده است و این دیدار نیز به مناسبات فی‌مابین تحرک بیشتری می‌بخشد.
وی افزود: این روابط می‌تواند فراتر از محدوده دو استان در مناسبات بین دو کشور ایران و عراق تاثیرگذار باشد.
استاندار ایلام در ادامه خواستار اجرایی شدن مفاد تفاهم نامه‌های گذشته بین دو استان شد و عنوان کرد: با توجه به درپیش بودن اربعین نیازمند تعامل و همکاری گسترده‌تر برای هرچه باشکوه برگزار نمودن این مراسم بین‌المللی هستیم.
وی خواستار تشکیل کمیته‌ای مشترک با ریاست دو استاندار در جهت مدیریت هرچه بهتر مراسم اربعین شد و اضافه کرد: بصورت متناظر کمیته‌های مشترک با مسوولیت مسوولان دو استان در حوزه‌های مختلف اربعین شکل گیرد که این مهم می‌تواند باعث ایجاد هم‌افزایی در مراسم اربعین گردد.
استاندار ایلام در پایان خواستار ایجاد کنسولگری در استان و مکاتبات لازم در خصوص حذف ویزا ما بین دو استان شد و خاطرنشان کرد: همچنین لازم است در ایجاد بازارچه‌های دو طرف مرز و ایجاد یک شهرک صنعتی مشترک براساس توافقات قبلی پیگیری‌های لازم صورت پذیرد.
در ادامه این دیدار محمد جمیل‌المیاحی استاندار واسط عراق ضمن ابراز خرسندی از حضور استاندار ایلام و هیئت همراه در عراق خواستار مشارکت بیشتر استان در امور مختلف زوار ایرانی در خاک عراق شد و اظهار داشت: لازم است در حوزه‌های مختلف از جمله بهداشت و درمان مشارکت طرف ایرانی بیشتر شود.
وی ضمن اعلام پایبندی به تعهدات در تفاهم نامه‌های قبلی افزود: علاوه بر مراودات مختلف با استان ایلام فصل مشترک و محوری ما با ایران برگزاری باشکوه مراسم اربعین است و در این مسیر از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.
گفتنی است، در پایان این دیدار در خصوص موضوعات مختلف از جمله مسائل مربوط به مرز، مقوله اربعین، مسائل تجار و بازرگانان، بازارچه‌های مرزی، بهداشت و درمان، حمل‌ونقل، منابع طبیعی و ... بین دو طرف، تفاهم نامه‌هایی امضا شد.


٢٣:٢٢ - 1398/04/22    /    شماره : ٨٢٩٣    /    تعداد نمایش : ٥١خروج