پایگاه اختصاصی رایزن بازرگانی ج.ا.ایران در کشور عراق ...... پایگاه اختصاصی رایزن بازرگانی ج.ا.ایران در کشور عراق
صفحه اصلی > آرشيو اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

بررسی ۱۰ محور مهم در تسهیل روابط تجاری و گمرکی ایران و عراق در دیدار رایزن بازرگانی ایران با معاون سازمان گمرکات کشور عراق

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رایزن بازرگانی جمهوری اسلامس ایران در عراق، ناصر بهزاد هدف از این نشست را پیگیری مسائل گمرکات و انجام هماهنگی های لازم برای تعاملات بیشتر مرزی از سوی عراق برشمرد و گفت: در این دیدار که با حضور دکتر جمر معاون سازمان گمرکات عراق در محل دفتر رایزن بازرگانی ایران در عراق انجام پذیرفت توافق دو کشور برای هدفگذاری ۲۰ میلیارددلار مطرح و بر لزوم ایجاد بسترهای مناسب گمرکی برای تسهیل صادرات و واردات تاکید شد.
رایزن بازرگانی ایران در عراق اظهار داشت: رعایت حقوق بخش خصوصی در اعمال هرگونه محدودیت قانونی و دقت در عدم خدشه در مناسبات جاری، اجرایی شدن موافقتنامه همکاریهای گمرکی، افزایش دروازه های گمرکی دو کشور، افزایش ترخیص کاران رسمی گمرکی برای ساماندهی و جلوگیری از سلیقه گرایی، اجرایی شدن ترانزیت، ادامه روند همسان سازی تعرفه های اقلیم کردستان و حکومت مرکزی، افزایش زمان اعلام برای اعمال قانون ممنوعیت ورود کالا به عراق، شرایط ایجاد منطقه صنعتی و تقاضای پذیرش شرکتهای ایرانی منتخب در صدور تاییدیه برای بازرسی کیفی کالا مطرح و مورد مذاکره قرار گرفت .
رایزن بازرگانی ایران در عراق افزود: بزودی با اجرای ترانزیت در عراق فرصت افزایش تبادلات منطقه ای از عراق فصل جدیدی را برای توسعه مناسبات رقم خواهد زد.
دراین دیدار دکتر جمر معاون سازمان گمرکات عراق روابط ایران و عراق را روابطی قوی و جداناپذیر دانست و اعلام داشت:گمرکات عراق مصمم به اجرای قانون هستند و اصلاح رویه های گمرکی عراق درجهت شفاف سازی تجارت به نفع کشورهایی است که بیشترین فعالیت تجاری را با عراق دارند می باشد.
معاون سازمان گمرکات کشور عراق همچنین با استقبال از پیشنهادات مطروحه بر پیگیری موضوعات مذکور تاکید نمود و افزود:عراق و ایران با وجود فشارهای مختلف سیاسی متحدانه کنار هم خواهند بود و تلاش داریم ساده سازی و روانسازی رویه های گمرکی را دنبال نماییم. وی تاکید کرد: کالاهای با کیفیت ایرانی مورد تقاضای عراقی هاست و هرگونه تسهیل امر در امور جاری گمرکات دو کشور گام بلندی برای تثبیت و رونق بازار خواهد بود.
دراین دیدار بنا بر درخواست رایزن بازرگانی ایران در عراق مقررشد کارگروه ارزیابی برای بررسی تعرفه های رسمی و نحوه قیمت گذاری از سوی گمرکات عراق تشکیل گردد.


٢٣:٠٩ - 1398/04/22    /    شماره : ٨٢٩١    /    تعداد نمایش : ٤٨خروج