پایگاه اختصاصی رایزن بازرگانی ج.ا.ایران در کشور عراق ...... پایگاه اختصاصی رایزن بازرگانی ج.ا.ایران در کشور عراق
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

آل اسحاق مطرح کرد :چشم‌انداز تجارت ۲۰ میلیارد دلاری ایران و عراق امیرسامان اسکندری 5 روز قبل بدون دیدگاه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در عراق، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: بر اساس برآوردهایی که از تجارت ایران و عراق در ماه‌های ابتدایی سال جاری وجود دارد، توانسته‌ایم امسال حدود هفت میلیارد دلار به عراق صادرات داشته باشیم و این روند در ماه‌های پیش‌ رو نیز ادامه خواهد داشت.
یحیی آل اسحاق افزود: رسیدن به آمارهای صادراتی ایران به عراق در سال‌های گذشته دور از انتظار نیست و حتی در صورت فراهم بودن مقدمات لازم می‌توان به هدف‌گذاری تجارت مشترک ۲۰ میلیارد دلار در سال دسترسی پیدا کرد.
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با بیان این‌که میزان صادرات ایران به عراق در آبان ماه امسال کاهشی نسبی را تجربه کرد، دراین‌باره توضیح داد: این کاهش هم‌زمان با کاهش نسبی آمار صادرات ما به تمامی کشورها بود. البته با توجه به مبحث صادرات برق و انرژی به عراق این کاهش نیز جبران خواهد شد.
آل اسحاق با اشاره به نزدیکی دو کشور ایران و عراق به یکدیگر، بیان کرد: با توجه به حضور قدرتمند شرکت‌های ایرانی در بازارهای عراق این امید را داریم که روال مثبت سال‌های گذشته ادامه پیدا کند و با ایجاد برخی تغییرات و توسعه سرمایه‌گذاری و فعالیت‌ها، امکان رسیدن به اهداف کلان دو کشور نیز به وجود آید. وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم روز ملی صادرات اعلام کرده بود که ایران سالانه حدود ۲۴ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی به کشورهای همسایه خود دارد و این انتظار وجود دارد که عدد صادرات تا سال ۱۴۰۰ دو برابر شود. پس از چین، عراق به‌عنوان دومین مقصد صادراتی کالاهای ایرانی در سال‌های قبل مطرح بوده و در آمارهای امسال نیز بیش از ۲۰ درصد از صادرات غیرنفتی ایران به این کشور انجام شده است.


٢٣:٤٥ - 1398/09/28    /    شماره : ٨٦٢٥    /    تعداد نمایش : ٩٥خروج